Ni(II), Cd(II) ve Zn(II) iyonlarının Streptomyces albus immobilize edilmiş sepiolitte zenginleştirme şartlarının araştırılması
Researching the pre-concentration conditions of Ni(II), Cd(II) ve Zn(II) ions on streptomyces albus immobilized sepiolite
- Tez No: 180271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez kapsamında, destek maddesi olarak Streptomyces albus CIP 104432Timmobilize edilmiş sepiolit kullanılmıştır. Bu adsorbent kullanılarak katı fazekstraksiyonu yöntemi ile Ni, Cd ve Zn metal iyonlarının zenginleştirme şartlarıincelendi. Bu metal iyonlarının belirlenmesi ise alevli atomik absorpsiyonspektroskopisi (FAAS) ile yapıldı. Çalışmada elementlerin geri kazanım verimlerine,mikroorganizma immobilize edilmiş sepiolit miktarı, çözelti pH'sı, eluentin türü vehacmi, çözelti akış hızı ve çözelti hacminin etkisi incelenmiş ve optimum şartlarbelirlenmiştir. Streptomyces albus immobilize edilmiş sepiolitte Ni, Cd ve Zn içingeri kazanımlar sırasıyla %98.73± 0.54, %77.83± 0.30, %93.8± 0.47 olarakbulunmuştur. Ayrıca Streptomyces albus immobilize edilmiş sepiolitin adsorpsiyonkapasitesi belirlenmiş ve adsorpsiyon kapasitesi Ni, Cd ve Zn için sırasıyla 2.49mg/g, 5.48 mg/g, 4.97 mg/g olarak bulunmuştur. Streptomyces albus immobilizeedilmiş sepiolitin bu metal iyonlarının zenginleştirilmesinde aynı zamandagideriminde kullanılabileceğine kanaat getirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Biyosorpsiyon, katı faz ekstraksiyonu, ağır metal, sepiolit,Streptomyces albus, alevli atomik absorpsiyon spektroskopisi (AAS).
Özet (Çeviri)
In this thesis, sepiolite has been used as a support material, immobilized withStreptomyces albus CIP 104432T. Pre-concentration conditions of Ni, Cd and Znelements are researched with solid phase extraction method by using the resultingadsorbent. The determination of these metals was made by flame atomic absorptionspectrometer. In this study, the effects of the amount of microorganism immobilizedin sepiolite, the pH of solution, types and volume of eluent, flow rate and volume ofsolution on the recovery yields of the elements were investigated and optimumconditions have been designated. The recovery of Ni, Cd and Zn in Streptomycesalbus immobilized sepiolite was obtained as 98.73%±0.54, 77.83%±0.30,93.8%±0.47, respectively. The adsorption capacity of Streptomyces albusimmobilized sepiolite was investigated and capacities of adsorption of Ni, Cd and Znwere determined as 2.49 mg/g, 5.48 mg/g, 4.97 mg/g, respectively. It was decidedthat Streptomyces albus immobilized sepiolite can be used the pre-concentration andalso elimination of these metals.Keywords : Biosorption, solid phase extraction, heavy metal, sepiolite,streptomyces albus, flame atomic absorption spectroscopy (FAAS).