Alkaloid içeren bazı tıbbi bitkilerde kallus kültürü üzerinde bir çalışma
A Work about obtaining callus from some medical plants containing alkaloid
- Tez No: 180270
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Catharanthus roseus ve Berberis vulgaris bitkilerinin tohumları in vitro'daçimlendirilerek steril bitkiciklerin kök, hipokotil, epikotil ve kotiledon explantlarıkallus elde etmek için kullanılmıştır. Catharanthus roseus, pervane çiçeği,(Apocynaceae) bitkisinde 0.l mg/1 Kin + 1.0 mg/l NAA bitki büyümedüzenleyicilerini içeren Murashige Skoog (MS) ortamında kallus oluşumu %76.3iken 0.1 mg/l Kin + 2.0 mg/l 2,4D bitki büyüme düzenleyicilerini içeren MSortamında ise %47.3 bulunmuştur. Elde edilen kallusların yaş ve kuru ağırlıkları bitkibüyüme düzenleyicisi kombinasyonuna göre istatistiki açıdan önemli bir farklılıkgöstermemiştirBerberis vulgaris, kadın tuzluğu, (Berberidaceae) için ise 0.l mg/1 Kin + 2.0mg/l 2,4D kombinasyonlu MS ortamında kallus oluşumu % 100 gerçekleşmiştir.Aynı bitkide 0.l mg/1 Kin + 1.0 mg/l NAA bitki büyüme düzenleyicilerini içeren MSortamında kallus oluşumu başarısız olmuştur.Anahtar Kelimeler : Catharanthus roseus, Berberis vulgaris, kallus kültürü.
Özet (Çeviri)
Callus, the seeds of Catharanthus roseus (Apocynaceae) and Berberisvulgaris (Berberidaceae) were germinated in vitro and epikotils, hipokotils,kotiledons explants of these plants? aseptic seedlings were used with aim to obtaincalli. For Catharanthus roseus, the callus percentage (%76.3) obtained from theMurashige Skoog (MS) media which contained 0.1 mg/l Kin+ 1.0 mg/l NAA plantgrowth regulators combination were higher than MS media containing 0.2 mg/lKin+2.0 mg/l 2,4D plant growth regulators combination, 47.3%. But the se calliprovided the same dry and fresh weight average for both of the hormone types.For Berberis vulgaris, the callus percentage obtained from the MS mediacontaining 0.1 mg/l Kin+2.0 mg/l 2,4D plant growth regulators combination was100%. The callus formation was unsuccesfuly on MS media 0.1 mg/l Kin+ 1.0 mg/lNAA plant growth regulators combination.Key Words : Catharanthus roseus, Berberis vulgaris, callus culture