Konya bölgesinde yetiştirilen havucun kontrollü şartlar
The determination of drying charactreristics under controlled conditions of carrot which is grown in Konya Region
  1. Tez No: 180278
  2. Yazar: VAHİT ÖZBİLİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN OKYAY MENGEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Konya Bölgesi'nde yetiştirilen havucun farklı hava sıcaklığı ve farklıhava hızlarında göstereceği kurutma karakteristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Denemelerdehava sıcaklığı olarak 55 oC, 65 oC ve 75 oC, hava hızı olarak 1.0 m/s, 2.0 m/s ve 3.0 m/salınmıştır. Havuç örnekleri 6,35 mm (1/4 inç) kalınlığında halka şeklinde dilimlenerekkurutulmuşlardır. Elde edilen verilerden yararlanılarak istatistikû değerlendirmeleryapılmıştır.Denemeler sonucunda, hava sıcaklığının ve hava hızının havuç örneklerinin kurumahızı üzerine olan etkisi belirlenmiştir. Deneme materyali havuç örneklerine ait kuruma sabiti(k) değerleri 0.627….1.981 arasında bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Havuç, hava sıcaklığı, hava hızı, kuruma hızı, kurutma sabiti
Özet (Çeviri)
In this study the drying characteristics of carrot which is grown Konya region fordifferent air temperature and air velocity were determined. In the trials, air temparatures as55 oC, 65 oC , 75 oC and air velocities as 1.0 m/s, 2.0 m/s, 3.0 m/s were taken. Statisticalevaluations were done from data which taken trials.In the trials results, the effects on samples carrot drying velocity of air temperatureand air velocity were determined. Drying coefficient (k) values for samples were found0.627…1.981 respectively.KEY WORDS: Carrot, air temperature, air velocity, drying velocity, drying coefficient