Türkiye Sideritis L. (Labiatae) türlerinin tohum protein analizleri
Seed protein analysis in Turkish Sideritis L. (Labiatae) species
  1. Tez No: 180359
  2. Yazar: FEYZA ÖKE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ DUMAN, PROF.DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye'de özellikle Akdeniz bölgesinde yayılış gösteren L.Sideritis(Labiatae=Lamiaceae) cinsi, 54 tür ve tür altı seviyede takson ile temsiledilmektedir. Ülkemizde en çok dağ çayı adıyla bilinmekte olan bu cinse aittürler, halk ilacı ve bitkisel çay olarak kullanılmaktadır. Çeşitli araştırmalarsonucu, bu cinse ait bazı türlerin ateş düşürücü, antioksidatif, antimikrobiyal veantienflamatuar, antiülser, antikatarak gibi özelliklere sahip olduğu tespitedilmiştir. Sideritis L. cinsinin taksonomisi zordur. Taksonomik çalışmalarda,fenotipik analizlere bağlı olarak yapılan çalışmalara ilave olarak moleküler vebiyokimyasal belirteçler de geniş çapta kullanılmaktadır. Bu çalışmada,Türkiye Sideritis L. (Lamiaceae) türlerinin 54 taksonuna ait 74 populasyonungenetik uzaklığı SDS-PAGE yöntemi ile belirlenmiştir. Bu türlere yakın olduğudüşünülen Stachys woronowii (Schischkin ex Grossh.) R. Mill türü dearaştırmada yer almıştır. Nei'nin genetik uzaklık metodu UPGMA ile türlerkarşılaştırılarak dendrogram çıkarılmıştır. Protein sonuçları ile morfolojiksonuçların uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sideritis L. (Labiatae=Lamiaceae) is a genus especially in Mediterranean regionof Turkey, represented with 54 species and infraspecific taxa. The species thatbelong to this genus is mostly known as ?Dağ çayı? and widely used as herbaltea or folk medicine in Turkey. As a result of so many research, some species ofare found to have antipyretic, antioxidative, antimicrobial,Sideritisantiinflammatory, antiulcer, anticataract features. The taxonomy of Sideritis L.genus is very diffucult. Some molecular and biochemical markers are usedwidely beyond morphological features in taxonomic studies. In this study,genetic distance between the 74 population that belong to 54 taxa of TurkishSideritis L. (Lamiaceae) were determined by SDS-PAGE method. Stachysworonowii (Schischkin ex Grossh.) R. Mill species which is thought to be veryclose to Sideritis L. genus is also included in the research. Dendrogram based onNei's genetic distance method UPGMA was used to compare the species. Theresults of cluster analysis were in broad agreement with morphologicalclassifications of these species.