Telekomünikasyon şebekelerinde oyun teorisi yaklaşımı
Game theory approach in telecommunications networks
  1. Tez No: 180360
  2. Yazar: SELÇUK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yeni işletmecilerin tekel piyasasına girişi ile birlikte, oligopol piyasanınoluşturulmasına imkân sağlanmaktadır. Oligopol piyasaların en önemliözelliği, işletmecilerin diğer işletmecilerin stratejilerindenetkilenmesidir. Söz konusu etkileşimler ise oyun teorik yaklaşımlarınuygulanabilirliğini sağlamaktadır. Bu tezde oligopol piyasalardakullanılan modeller incelenmiş olup, Kartel ve Cournot çözümyöntemleri, telekomünikasyon sektöründe yerel şebekenin kullanımaaçılması konusunda uygulanmıştır. Geleneksel Cournot ve Kartelyöntemleri, tamsayılı doğrusal programlama ve amaç programlamamodelleri ile ifade edilmiş ve uygulanabilir tamsayılı sonuçlar eldeedilmiştir. Piyasada Kartel ya da Cournot yöntemlerine göre üretimhacminin belirlenmesi halinde, sosyal refah seviyesinin maksimizeedilebilmesi için, düzenleyici kuruluşun izlemesi gereken yöntemlerörnek bir uygulamada, oyun teorisi yaklaşımı çerçevesindeincelenmiştir. Örnek uygulamada kullanılan yöntem ve metodolojilerin,söz konusu problemlerin çözümünde, karar vericilere esneklik sağladığıve daha uygulanabilir sonuçlar ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The entrance of new operators into the monopoly market performs thestructure of oligopoly market. The most important specification ofoligopoly market is the effect of operators? strategies to others. Theseinteractivities enable game theoric approaches to be implemented. Inthis thesis, some of the models used in oligopoly markets areexamined. Cartel and Cournot solution methods are implemented intelecommunications sector, in the subject of local loop unbundling.Traditional Cournot and Cartel methods are expressed by integer linearprogramming and goal programming models and by this way applicableresults have been obtained. In case of determining the productionvolume by Cartel or Cournot methods in bit stream access concept inlocal loop unbundling, the methods to be considered by the regulatoryauthority in order to maximise the social welfare level have beenexamined in a sample case in the context of game theory approach. It isseen that the system and methodologies used in the sample, provideflexibility to decision makers and produce more applicable results.