Genetik algoritma kullanılarak kimyasal maddelerin deriden geçiş katsayılarının ve molekül yapılarının bulunması
Identification of quotients of penetration of chemicals through skin and molecular structure by using genetic algorithms
- Tez No: 180378
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
GENETİK ALGORİTMA KULLANILARAK KİMYASAL MADDELERİNDERİDEN GEÇİŞ KATSAYILARININ VE MOLEKÜL YAPILARININBULUNMASI(Doktora Tezi)Aysun COŞKUNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2006ÖZETGeçmişte araştırmacılar, problemleri parametreler arasındaki ilişkilerideneme yanılma yoluyla çözmeye çalışırken, parametre sayısı artıncaçözümsüzlük veya elde edilen çözümü değerlendirememe problemiortaya çıkmıştır. Bu tür çok parametreli problemlerin çözümü için yeniteknikler bulunmaya çalışılmış ve yapay zeka optimizasyontekniklerinden genetik algoritma uygulamalarda olumlu sonuçlarvermiştir. Bir optimizasyon tekniği olan genetik algoritma ise araştırmatekniklerinin alışılmamış (geleneksel olmayan) bir türü olaraktanımlanmaktadır. Bu çalışmada, kimyasal maddelerin deriden geçişkatsayılarının belirlenmesine yönelik genetik algoritma uygulamasıyapılmış ve Delphi 7.0 ile MOLGA (MOLekül ve Genetik Algoritma)programı oluşturulmuştur. Genetik algoritma çok parametrelioptimizasyon problemlerinin çözümünde kullanılan bir yöntem olduğuiçin kimyasal maddelerin deriden geçiş katsayısının belirlenmesiproblemlerine de uygun olmaktadır. Çalışmada genetik algoritma ileoptimizasyon yapılırken rasgele seçilen kimyasal maddelerin molekülyapılarını oluşturan 9 parametre baz alınmıştır. Genetik algoritmauygulaması için uygunluk fonksiyonu olarak bu parametrelere bağlıderiden geçiş katsayısının regresyon denklemi kullanılmıştır. MOLGAprogram sonuçlarına göre belirlenen katsayılar ve molekül yapılarıliteratürde mevcut kimyasal maddelerin deriden geçiş katsayıları ilekarşılaştırıldığında çok az bir hata payı ile doğrulandığı görülmektedir.Bununla birlikte MOLGA programında bulunan kimyasal maddelerinmolekül yapılarının değiştirilip geliştirilmesine ihtiyaç vardır.Bilim Kodu : 702.3.006Anahtar Kelimeler : Deriden geçiş katsayıları, genetik algoritmalarSayfa Adedi : 112Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nursal ARICI
Özet (Çeviri)
IDENTIFICATION OF QUOTIENTS OF PENETRATION OF CHEMICALSTHROUGH SKIN AND MOLECULAR STRUCTURE BY USING GENETICALGORITHMS(PhD Thesis)Aysun COŞKUNGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTThe scientists in the past when they were trying to solve the problem ofrelationship between parameters by using trial and errors method, dueto increase of the number of parameters problem of deadlock or non-evaluation of the solution has occurred. They tried to find newtechniques in order to solve the problems of parameters and positiveresults were taken from genetic algorithms of artificial intelligence.Genetic algorithm which has an optimization technique has beenidentified as a non-traditional type of research techniques. Theimplementation of genetic algorithm have been realized in theidentification of quotients of penetration of chemicals through skin andDelphi 7.0 and MOLGA ( MOLecule and Genetic Algorithm) programwas set up in this work. Genetic algorithm method was used in solvingthe problems of multi parameters optimization problems. 9 parameterswere taken as the basis of the molecular structure of the chemicals, andrandom method has chosen in the optimization of the geneticalgorithm. As the coherence function for the implementation of geneticalgorithm regression equation of penetration through skin quotientsbased on the parameters have been used. It was seen that, when thequotients identified according to the MOLGA program results andmolecular structure were compared there was very little margin of error.At the same time, molecular structure of the chemicals within MOLGAprogram has to be changed and developed.Science Code : 702.3.006: Quotients of penetration, genetic algorithms,Key WordsPage Number : 112Adviser : Assist. Prof. Nursal ARICI