Kamu yapıları üretiminde yap-işlet-devret modelinin irdelenmesi havalimanı terminal binaları örneklemesi
B.O.T model in public buildings- airport international terminal buildings
  1. Tez No: 180379
  2. Yazar: MEHMET CEMİL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Türkiye'de havaalanları kamu tarafından finanse edilmekte ve işletilmektedir.Kamusal yapı olarak havaalanı terminal binalarının elde edilmesinde farklımodeller bulunmaktadır. Bu tezde Kamusal yapıların elde edilmesinde bütçedenkarşılanan finansman modelleri ile bütçe dışı kaynaklarla uygulanmakta olanYap- şlet-Devret Modellerinin karşılaştırılması yapılarak Yap- şlet-Devretmodelinin uygulamaları irdelenmiştir. Bu kapsamda, Yap şlet Devret Modeli(Y. .D.) modeli ile ihale edilerek yapımı tamamlanan ve işletmeye alınan AntalyaHavalimanı II. Dış Hatlar Terminali ve Mütemmimleri projesinin teknik,ekonomik ve sosyal fizibilitesi ile yapım aşaması yapım yönetimi açısından analizedilmiştir. Antalya Hava limanı 2.dış hatlar örneklemesinde olduğu gibi çok hızlıyapım sürecinin gerektiği koşullardan dolayı seçilen yöntemler bütünleştiriciyönetim anlayışıyla tüm aşamalar birbiriyle ilişkili olarak incelenmiştir.Fizibilite, planlama, uygulama ve denetim aşamaları ele alınarak, yapımyönetimi sistematiği yönünden incelemesi yapılmak suretiyle,Y D modeli ileyapımın durum analizi yapılarak ileriye dönük çıkarımlar elde edilmeyeçalışılmıştır.Yap şlet Devret Modeli ile önemli uygulamalar gerçekleştiren DHM GenelMüdürlüğü, yaptığı çalışmalar ile bu modelin yasal altyapısının oluşmasındaönemli katkılar sağlamıştır. Kurumda çalışmayla edilen tecrübeler buçalışmanın en önemli dayanağıdır. Uygulamalarda aktif çalışılan süreçiçerisindeki araştırmalar ve izlenimler, gözlemler çalışmaya girdi sağlamıştır.Kurumda ilk uygulamalarda bulunan ve gerek yasal gerekse sözleşmeler ileşartnamelerin hazırlanmasında bulunan yöneticilerle yapılan görüşmelerle, bukişilerin deneyimlerinden yararlanılmıştır. Yüklenici Firma yöneticileri ve projeyürütücüleri ile proje müellifleriyle yapılan ortak çalışmalar önemli bir katkıolarak bu çalışmaya dayanak teşkil etmiştir. Yapılan literatür çalışmaları ilekonu desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various/different models are applied for the construction of public buildings.In this thesis study, the model of financing the construction of publicbuildings through budgetary founds and the model of Build-Operate-Transfer, which is financed through non-budgetary founds are comparedand the applications of Build-Operate-Transfer model are elaborated. Theplanning criteria of the 2nd International Terminal of Antalya Airport arediscussed and elaborated through the systematics of constructionmanagement.DHM (General Directorate of State Airports Authority) has achieved manyimportant implementations with the model of Build-Operate-Transfer andowing to these implementations DHM provides significant addition during theform period of legal infrastructure of this model. Owing to my experiences inthis institution is the support of this thesis. Also my researches and impressionswhich have occurred in the active working times provide important addition tothis thesis. The thesis is benefited from the interviews with high level managerswho have worked in the establisment period of the institution and preparingperiod of agreement and contracts. Moreover, the thesis benefited fromexperiences of interviewees. In addition to this, the common projects with themanager of contractor firms, execeutive of projects and author of project havegot significant additions and it is a base for my thesis. The thesis is tried tosupported by the literature works.