Borlu bileşikler ile emprenye işleminin bazı ağaç malzeme ve verniklerde sertlik ve aşınma direncine etkisi
Effects of boric combinations and impregnation process on resistance of hardness and abrasion of some wooden materials and varnishes
- Tez No: 180395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
BORLU B LEŞ KLER LE EMPRENYE ŞLEM N NBAZI AĞAÇ MALZEME VE VERN KLERDE SERTL K VE AŞINMAD RENC NE ETK S(Yüksek Lisans Tezi)Mutlu SARICAGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTemmuz 2006ÖZETBu çalışmada borlu bileşikler ile emprenye edilen bazı ağaç malzeme veverniklerde, emprenye maddesinin, sertlik ve aşınma direncine etkileriaraştırılmıştır. Bu amaçla Doğu kayını, Sapsız meşe, Sarıçam ve UludağGöknarı'ndan hazırlanan örnekler borik asit, boraks ve borik asit+boraksile ASTM D 1413-99 esaslarına uyularak emprenye edilmiştir. Daha sonraörneklere ASTM-D-3023 esaslarına göre sentetik, su bazlı ve asitsertleştiricili vernikler uygulanmıştır. Hazırlanan örneklerin aşınma direnci(TS 4755) ve sertlikleri (ASTM-D 4366) belirlenmiştir.Sonuç olarak, sertlik değeri en yüksek asit sertleştiricili vernikli Doğukayınında en düşük sentetik vernikli sarıçamda bulunmuştur. Emprenyemaddelerinin sertlik değerini arttırdığı söylenebilir.Aşınma direnci en yüksek değer, borik asit +boraks ile emprenye edilmiş asitsertleştiricili vernikli Doğu kayınında, en düşük değer borik asit ile emprenyeedilmiş sarıçamın su bazlı vernikli örneklerinde bulunmuştur.Bilim Kodu : 711.3.023Anahtar Kelimeler : Emprenye, borlu bileşikler, Doğu kayını, meşe, sarıçam,Uludağ göknarı, sertlik, aşınmaSayfa Adedi : 52Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Musa ATAR
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF BORIC COMBINATIONS AND IMPREGNATIONPROCESS ON RESISTANCE OF HARDNESS AND ABRASION OFSOME WOODEN MATERIALS AND VARNISHES(M.Sc. Thesis)Mutlu SARICAGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTIn this study, effects of boric combinations and impregnation process onresistance of hardness and abrasion of some wooden materials and varnisheswere investigated. In this purpose, specimens prepared from Oriental beech,oak without stalk, scotch pine and Uludağ fir were impregnated with boric acid,borax, and mixture of boric acid + borax by conforming to ASTM D 1413-99,Afterwards, synthetic, waterborne and acid-catalysed vanishes were applied tothose specimens according to ASTM D 3023. In specimens, resistance ofabrasion according to TS 4755 and resistance of hardness according to ASTM-D 4366 were tested.Consequently, the highest value of resistance of hardness was found inspecimens of Oriental Beech varnished with acid- catalysed and the lowest valuewas found in synthetic varnished scotch pine. It was observed that impregnationmaterials increased the resistance of hardness.In the test of abrasion, the highest value was found in specimens of East Beechimpregnated with the mixture of boric acid and borax, coated with acidcatalysed varnish. The lowest value was found in specimens of pine whichimpregnated with boric acid, with waterborne varnishes.Science Code : 711.3.023Key Words : Impregnation, boron compounds, oriental beech, oak, pine,Uludağ fir, hardness, abrasionPage Number : 52Adviser : Doç. Dr. Musa ATAR