Aşırı yüklenmiş ağır vasıtaların denetiminde kullanılan modern teknikler
The Modern techniques using for load control in heavy vehicles
- Tez No: 180396
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
AŞIRI YÜKLENMİŞ AĞIR VASITALARINDENETİMİNDE KULLANILANMODERN TEKNİKLER(Yüksek Lisans Tezi)Emrullah BÜYÜKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2006ÖZETTrafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri, alternatif taşıma sistemleriarasındaki dengesizlik neticesinde, karayollarımızın kapasitesinin üzerindekullanılmasıdır. Ağır vasıtalar tarafından oldukça yoğun kullanılan ve altyapıproblemleri olan yollarımız, bu araçların yeterince denetlenememesi neticesindedaha da kötü bir duruma gelmektedir.Ekonomik çıkarlar uğruna aşırı yüklenenaraçlar, yavaş gitmekte ve diğer araçlar adına hatalı sollama olarak kayıtlarageçen kazaların görünmez aktörlerini oynamaktadırlar. Ağır vasıtaların yükdenetimi, dolayısıyla ağırlık kontrolü eksikliği; yol, araç ve insan kusurlarınınarkasına gizlenmiş, istatistiklerin gözünden kaçmış, bir çok kazayı doğrudanetkileyen, ülkemizin temel trafik güvenliği problemlerinden biridir. Bu yüzdenağırlık denetimleri, alkol ve hız denetimleri gibi temel trafik denetimleri içindedeğerlendirilmeli ve önemsenmelidir. Ağırlık denetimlerinin, moderntekniklerle yapılması, kontroller sırasında trafik seyrinde yaşanan tıkanmalarıengelleyecek, en önemlisi ülkemiz ağır vasıta sürücülerinin kurallara uymasınısağlayacaktır. Seyir halindeki aracın ağırlığını ön ihbarla görevliye ileten,taşıma sınırı üzerinde yükleme ikazı geldiğinde, bu durumu sabit aks kantarıylateyit ederek, yasal yaptırımın tam olarak uygulanmasını sağlayan WIMsistemleri araştırmamızın konusu olan modern tekniklerdir. WIM, İngilizce``weigh in motion'' kelimelerinin kısaltması olup, ``hareket halinde yükdenetimi'' anlamına gelmektedir. Bu tez çalışmasında; ülkemizde 2004 yılıikinci yarısında kurulan WIM sistemlerinden, E-90 uluslararası karayoluhattında, Ankara-Polatlı (D-200) yolu, 12. kesimindeki teçhizat yerindegörülmüştür. Elde edilen verilerden, ön ihbarlı ağırlık denetim sistemininyaygınlaştırılması halinde, karıştıkları neredeyse her iki kazadan birinde, ölümolayı görülen ağır vasıtaların, en azından aşırı yüklenmesinden kaynaklanankazaların önleneceği sonucuna varılmıştır.Bilim Kodu : 708.3.015Anahtar Kelimeler : Ağır vasıta, aşırı yükleme, ağırlık denetimi, hareketli yükÖlçümü (WIM)Sayfa Adedi : 156Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
THE MODERN TECHNIQUES USINGFOR LOAD CONTROL IN HEAVY VEHICLES(M.Sc. Thesis)Emrullah BÜYÜKGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTOne of the most important cause of traffic accidents is unbalancing betweenalternative transport systems. That?s why highways are used out of capacity.Highways which are used extensively by heavy vehicles and have basic problemsare being worse situation as a result of heavy vehicles aren?t controlled enough.Overloaded vehicles go really slowly and they play the major roles in the trafficaccidents caused by wrong pass. Those kinds of vehicles may cause accidents bylosing their control. Lack of load control is one of basic traffic safety problemsin our country that is hidden behind faults of road, vehicle and people,unnoticed by statistics and affect meat of the accidents directly. Because of theconditions of our country, overloading problem, even be conpared to othercountries threatens our safety. Load control should be in those basic trafficcontrol such as alcohol control or speed control. The load control which ismaking with the modern technıques, prevents jam in traffic course that occuresduring ınspections. And the most importing benefit of the modernization isheavy vehicle drivers in our country will obey the rules and then overloadedheavy vehicles will not be seen in the composition of traffic. WIM systems thatcan control the load in heavy vehicles in motion is our research topic. The weighin motion (WIM) system which informs about the weight of heavy vehicleswhich are the motion by the early warning, the WIM system confirms theexcessive loaded by the fixed axle scales as soon as the system warns theexcessive loaded. This system finds the legal sanction which must be applied byauthorities, which means weigh in motion. If we looked at the result gathered inall those countries that using this system we can see the great success gained byWIM to solve the problem (road, environment, accident and national economy)in traffic caused by heavy vehicles. In this thesis study, among the WIM systemswhich were established in the second half of 2004 in Turkey, check point in the12. section has been seen on the line of the Ankara-Polatlı (D-200) motor way inE-90 international road . In the case of expansion of the weight control systemwith pre-intelligence from the data obtain, in each approximately one of twoaccidents in which heavy vehicles get involved in and results in death, it hasbeen concluded that the accidents caused by overloading can be prevented withusing modern techniques.Science Code : 708.3.015Key Words : The heavy vehicles, the excesive loaded, the weightcontrol, weigh in motionPage Number : 156Adviser : Associate Professor Adnan SÖZEN