İstanbul'da oluşturulan gecekondu önleme bölgeleri: Kullanıcı profili açısından soğanlık, Uğur Mumcu Mahallesi örneği
- Tez No: 180469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ERİNSEL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET:Bu çalışma; ülkemizde uygulanan konut politikaları kapsamında oluşturulan gecekondu önlemebölgelerini, Soğanlık, Uğur Mumcu Mahallesi bağlamında irdelemektedir.Çalışmanın birinci bölümünde; çalışmanın yapılma amacı, kapsamı ve çalışmada uygulananyöntem ve teknikler ele alınmıştır.kinci bölümde; genel olarak konut ve konut sorununun tanımı üzerinde durularak bu çokbileşenli olgunun toplumun farklı katmanları arasında nasıl algılandığı ortaya konulmuştur.Bölümün sonunda, konut sorununu oluşturan temel faktörler tarihsel süreçler içerisinde elealınmıştır.Üçüncü bölümde; Türkiye'de konut sorununun gelişim süreçleri ve bu süreçler içerisindeuygulanan konut politikaları incelenmiştir. Bu inceleme sırasında uygulanan politikalar ve çözümarayışları, içinde bulundukları süreçlere göre belli karakteristik dönemlere ayrılmıştır. Bunlar;Cumhuriyet öncesi dönemCumhuriyet sonrası dönemPlansız dönemPlanlı dönemolmak üzere değerlendirilmiştir.Dördüncü bölümde ise; Cumhuriyet dönemi sonrasında merkezi ve yerel yönetimlerin konutsorununa bakışı ve bu bağlamda yapılan yasal düzenlemeler ortaya konulmuştur. Bu yasaldüzenlemelerden özellikle, alt gelir guruplarının konut sorununa çözüm amacıyla ve çarpıkkentleşmenin temelini oluşturan gecekondulaşmayı önlemeye yönelik çıkartılan 775 SayılıGecekondu Yasası ve oluşturulan Gecekondu Önleme Bölgeleri kavramları incelenmiştir.Beşinci bölümde ise; 775 Sayılı Gecekondu Yasası ile oluşturulan Gecekondu ÖnlemeBölgelerinden biri olan Soğanlık Bölgesi ele alınarak, bu bölge içerisinde yer alan ve ülkemizdekialt gelir gurubunun konut sorununa çözüm olarak oluşturulan Uğur Mumcu Mahallesi TopluviiiKonut Yerleşim Alanı, incelenmiştir. Bölümün sonunda bu yerleşim bölgesinde ki kullanıcılarlayapılan anket çalışması ve değerlendirilmesi yer almaktadır.Çalışmanın son bölümünde ise, Uğur Mumcu Mahallesi'nde yapılan alan çalışmasınınsonuçları, elde edilen veriler doğrultusunda, sonuçlar başlığı altında değerlendirilmiştir.ix
Özet (Çeviri)
ABSTRACT:This report aims to present the prevention of slum areas in Soğanlık, Ugur Mumcuarea, within the context of housing policies which is being used in our contry. In the firstsection; the aim of this report, enclosure of it and the techniques and methods of practice.Second section; General looking at housing and housing problems and how isperceived by different societies. At the end of the section, the reasons of housing problemsdiscussed in historical process.Third section; process of housing problems in past and the regulations of housingduring these periods. These regulations are divided in different periods according to theircharacteristic times. These are;â¡ Before the revolutionâ¡ After the revolution⪠Perion of time without plan⪠Perion of time with planFourth section; How local and central administrations look at housing problems afterthe revolution and the legal regulations. These legal regulations especially analyzed to findsolutions for people who have lower income then avarage. Act no 775 is perused in thissection which has been issued to prevent slum housing that is the main problem of crookedurbanization.Fifth section; As an exaple of housing estate area Uğur Mumcu area was investigatedwhich is in Soğanlı Region that is one of the areas that mentioned in 775 act. This area is builtto prevent slum housing. A survey which is made in this area can also be found at the end ofthis section.At the end of the report, in according to the datas that has achived, result of works inthe Ugur Mumcu area commented under the head of conclusion.x