Kentsel doku, geleneksel yerel ve kültürel özelliklerin turizm mekanına ve türüne etkileri Ayvalık örneği
Urban frame, effects of traditional, local and cultural features on tourism environment and types the sample of Ayvalık
  1. Tez No: 180468
  2. Yazar: ALEV DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZETKentler ve kentsel bütünün ortamını oluşturan elemanlar; ülkelerin toplumsal yapı ve yaşamkültürlerini yansıtan somut öğeleri olarak kabul edilmelidir. Binlerce yıllık tarih ve kültürbirikimi; derin toplumsal ve siyasal dönüşümlerin, kentlere, binalara, konutlara yansıması,yerleşimi ve barınmayı biçimlendirmesi incelenmiştir. Bu bağlamda, turizm ve kent ilişkisindenortaya çıkarak, kent bütünün turizm hareketleri üzerinde öneminin ele alınması hedeflenmiştir.Tezin çıkış noktası olan turizm kavramının; ortaya çıkışı, nasıl geliştiği ve alanları anlatılmıştır.Turistik yerlere giden turist portföyü ve gittikleri yerlerden beklentileri irdelenmiştir. Dünya'dave Türkiye'deki turizm kavramı irdelenmeye çalışılmıştır.Tarihi çevre bilinci, geleneksel yapıya sahip kent mimarisinin tanımı, kentin özgün olan kriterleri,doğa ve kültür varlıklarının koruma alanlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Böylelikle?Koruyarak nasıl sürekliliği sağlayabiliriz?? sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır.Geleneksel kentlerin bir yapı olduğu kabulü, bu kentlerin yapılarını kavramak ve modelleri deberaberinde getirmiştir. Geleneksel kentler üzerine yapılan çalışmalarda, röleve çizimi vebelgeleme çalışmalarının yanısıra, kentteki mekansal ve yapısal bilginin okunur hale getirilmesigerekmektedir. Böylelikle geleneksel kentlerin yapılarının çözümlenerek, kent ile ilişkili yeni birbakış açısı belirlenmeye çalışılmıştır.Fiziksel koşulların tabanını oluşturduğu tarihi dokuda turizm olgusu belirlenmeye çalışılıp,incelenebilecek pilot bölgede turist portföyünün belirlenip, kent verileriyle birleştirilerekyapılacak yeni yapılaşmanın özellikleri irdelenmiştir.Her kenti irdelemek için hazırlanan bir çalışma yönteminde elde edilecek sonuçların her birininfarklı olması sonucu çıkacak olan bu kavramlar; geleneksel yapısı, zengin bir kültürel gelişimesahip bir turizm kenti olan Ayvalık Sit Bölgesi için incelenerek, elde edinilen veriler kullanılarak;kente gurme turizmi önerisi ve turizm mimarisine yansıtılması hedeflenmiştir.Anahtar Kelimeler : Turizm mimarisi, turizm türleri, tarihi kent kimliği, kentsel okuma,Ayvalık,viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCities and ways of means used in constructing cities, reflect a great extent to social culture andlife structure of a community. History and culture of that community, combined with politicalevolutions are reflected in cities and buildings, and this form of settlement has been studied indetail. Having in mind that city planning and tourizm is clearly related, the importance of tourismin relation to city planning was a subject for study.The concept of tourism was studied in detail. How it evolved, developed and sprend.Expectations of tourists from places visited was also studied. In general, global trends in tourismand those in Turkey were the main subject for the study.Historical knowledge about environment, introduction of traditional and historical buildings incities, criteria adapted in construction of buildings, protection of nature, culture and historicalbuildings sites and their locations were determined.Attention was focused on the fact that traditional cities are models and come into existance bydistinct ways used in constructing buildings. n studies carried on traditional cities besidesdocumentations, effort must be exerted to bring into light the localities and nature of style used inconstructing buildings. Thus, analysis at buildings in traditional cities will reveal the correlationbetween buildings and cities themselves.Tourism was studied in historical heritage, a site was determined for tourism and taking intoaccount the very nature of the city, plans were made in the construction of future buildings in thearea.It is observed that different conclusions were drawn from different cities studied in detail. Dataand findings obtained from the study is to be implemented in Ayvalık Area which has richhistorical and cultural heritage. The aim is boost the tourism in the area.Keywords : Tourism architecture, tourism types, historical city character, urban frame, Ayvalıkii