Harran ovası koşullarında toprak nem içeriğinin belirlenmesinde kullanılan nötronmetre, tansiyometre ve naylon bloklarının kalibrasyon eğrilerinin elde edilmesi üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 18047
  2. Yazar: SİNAN GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
B u çalışmada H a r ran O v a s ı koşullarında nem b e l i r l e m e yöntemlerinden olan notronmetrB, tansiyometre tae naylon blokların kalibrasyon eğrilerinin elde edilmesi amaçlanmıştır, Denemi:? boyunca aletler ile okumaların yapıldığı günlerde toprak içerisinden alınan bozulmuş örneklerden top ran iri o andaki nem içeriği saptanmış, bu değerler yardımı ile aletlerin kalibrasyon eğrileri çıkarılmıştır. Ayrıca toprakların labor atuvar koşullarında toprak su tut tutma karakteristik eğrileri de elde edilmiştir. NötronntE-tre kalibrasyon eşitliklerinin bağdaşım katsayısı tüm katman için r= O. 91, naylon blokta ise r = 0,95 olarak bulunmuştur» E0"01 düzeyinde önemlidir. Tansiyometrenin kalibrasyon eğrisi hem arazi koşullarında nemde laboratuvarda elde '-?di İmişt i r.
Özet (Çeviri)
During this study, the calibrations curves of neutr anmeter, tensianmeter and nylon blocks which are the methods of determining the moisture, were researched in the Harran plain,, During the tests,, when readings were observed, soil samples nere taken to determine the moisture content of i. -.he soil by then, and through these readings the calibration curves of the equipments were obtained» f-ur'ttiermore, the characteristic curves of the soil's water i ? et 1.3 nab i litv in the laboratory conditions were obtained. The neutronmeter calibration equal it ies:' s regression r:rto-?f fie lent for the all layers were found out as; r= 0.91, in nylon blocks r== 0“95”These results Bre important sta tic i r: a. 1 on F'iO.Ol level. The Calibration curves of tension - Hi'“' i:,er were obtained either field conditions or laboratory '”''»ndxt ions.,