Şanlıurfa yöresindeki plastik seralarda değişik tip ısı perdelerinin enerji korunumuna etkilerinin araştırılması
- Tez No: 18048
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
76 g.oZET Seralarda ürün yetiştirmek için yapılan masrafların içinde en büyük payı ısıtma giderleri oluşturmaktadır. Isıtmada kullanılan enerji Hatlarının yüksek oluşu araşürmacıları,seraları ısıtmak için doğal enerji kaynaklarından etkin bir şekilde yararlanmaya ve seralarda ısı korunumu sağlayan tekniklerin araştırılmasına yönlendirmektedir. Seralarda ısı korunumu sağlayan sistemlerin içerisinde ısı perdeleri son samanlarda büyük önem kazanmıştır. Bu araştırmada, seralarda kullanılan iki değişik tip ısı perdesinin ısı korunumu etkinlikleri araştırılmıştır. Araştırma, Ç.ü.Ziraat Fakültesi GAP Şaniıurfa-Korukîu Tarımsal Araştırma ve Geliştirme İstasyonundaki plastik seralarda yürütülmüştür. Seralarda ısı perdeleri gece dönemlerinde kapatılarak elde edilen sıcaklık değerleri, ısı perdesiz sera (kontrol) ile karşılaştı rılmıştır. Bu karşılaştırma ile, ısı perdeli seraların iç ve dış ortam sıcaklık farklarının, ısı perdesis sera (kontrol)' nın iç ve dış ortam sıcaklık farkına göre artış oranları belirlenmiştir. Perde materyalleri olarak, alüminyumlu polyester (LS-17) ısı perdesi ve PE ısı perdesi kullanılmıştır. Çatısında ikinci bir plastik örtünün olduğu serada bulunan alüminyumlu polyester ısı perdesi ile tek kat plastik seraya göre ortalama olarak 0.68°C daha yüksek sıcaklık artışı sağlanmıştır. Tek katlı plastik seranın sıcaklık farkına göre ortalama olarak % 5Î oranında daha yüksek sıcaklık farkı oluştuğu belirlenmiştir. Perdenin açık olduğu gündüz dönemlerinde ısı perdesi nedeni ile, sera içerisine ulaşan güneş ışınımının ısı perdesiz çatısı çift katlı plastik seraya göre ortalama olarak % 34 oranında, fotosentez için etkin ışınım (PÂR)ın da ortalama olarak % 68 oranında azaldığı saptanmıştır. Tek katlı plastik seraya yerleştirilen PE ısı perdesinin, ısı perdesiz olan tek katlı plastik seraya göre ortalama olarak 0.52*0 sıcaklık artışı sağladığı belirlenmiştir. Bu seradaki PE ısı perdesinin açık olduğu gündüz dönemlerinde, ısı perdesis tek kat plastik seraya göre fotosentez için etkin ışınım (PAR)'ın ortalama olarak % 20 oranında azaldığı saptanmıştır. Isı perdeli plastik seralarda iki farklı derinlikteki (15 cm ve 30 cm) toprak sıcaklıklarının da ısı perdesiz olan seralara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Isı perdelerinin iç ortam sıcaklığına olan etkilerinin, dış ortam sıcaklığının düşmesi ile birlikte arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
77 7. SUMMARY Heating costs cause the biggest portion in the cost spent to grow crops in greenhouses. Researchers are directed to efficiently utility from natural energy sources in order to heat the greenhouses and to investigate of the techniques of heat saving in the greenhouses because of the high prices of energy. Recently, thermal screens are considered important in systems of heat saving in greenhouses. In this research, heat conservation efficiencies of two different types of thermal screens were investigated. The research was carried out in plastichouses in GAP (Southe^tsern Anatolian Project) Şanhurfa-Koruklu Agricultural Research and Development Station which belongs to University of Çukurova Faculty of Agriculture. Thermal screens were closed in greenhouse at nights, and temperature values of screened greenhouse were compared to temperature of unscreened greenhouses. With this comparison, increase rates of temperature, differences of screened greenhouses were determinated according to temperature difference of unscreened greenhouses, As a thermal screen materials, aluminized polyester (LS-lT)and PE thermal screens were used in the plastichouses. An average 0.68°C temperature increase was determinated with the aluminized polyester screen according to unscreened single plastichouse in plastichouse whose roof only covered double plastic. An average 51 % higher temparature difference was obtained according to temperature difference of single plastichouse. Because of the thermal screen (LS-17) during the days when screen is open, solar radiation and photosynthesis active radiation (PAR) entered in the plastichouse decreased averagely 34 % and 88 % respectively, according to unscreened double plastichouse. An average 0.52*C higher temperature than unscreened single plastichouse was determinated in PE screened single plastichouse. During the days when screen is open photosynthesis active radiation (PAR) decreased an average 20 % in PE screened single plastichouse. Soil temparatures at two different depths (15 cm and 30 cm) in screened plastichouses determinated higher than unscreened plastichouses. It's observed that as the external temperature decreases, the effects of the thermal screens on the internal temperature increases in plastichouses.