Rüzgar enerjisi ve darrieus çarklarının incelenmesi
Investigation of wind energy and darrieus rotors
- Tez No: 180577
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünyada nüfus artışına ve gelişen teknolojiye paralel olarak artan hayat standardıberaberinde enerji tüketimini arttırmıştır. Halen enerji talebimizin büyük bir kısmını fosilyakıtlardan karşılamaktayız. Bu enerji kaynakları belli bir zaman sürecinde azalacak vesonuçta tükenecektir. Öte yandan fosil yakıt enerjisi kullanımıyla yüksek gaz emisyonusonucu global ısınma ve aşırı çevresel kirlilik oluşmaktadır. 1973 petrol krizinden sonraözellikle gelişmiş ülkeler enerji talebindeki bu artışı yeni ve yenilenebilir enerjikaynaklarından karşılamayı planlamışlar ve uygulamaya koymuşlardır. Rüzgar enerjisi;güneş, hidrolik ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynağı olup bazı teknikönlemlerle çevreyi kirletmez ve bir atık sorunu meydana getirmez. Bu nedenle günümüzderüzgar enerjisi üzerinde çalışmalar yoğunlaşmış ve uygulama alanları artmıştır.Bu çalışmada; öncelikle rüzgar enerjisi tanıtılmış ve çeşitleri anlatılmıştır. Çok yaygınolmayan fakat uygulamaları çok eski olan Darrieus tipi rüzgar türbinleri ayrıntılı olarakanlatılmış ve çeşitli tipteki rüzgar türbinlerinin geometrik yapıları karşılaştırılmıştır. Yapımıve geometrisi daha kolay olduğu için Sandia tipi rüzgar türbini incelenmiştir. Daha sonra,yatay ve düşey eksenli rüzgar türbinleri karşılaştırılmış ve örnek bir hesaplama uygulamasıyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing life standard parallel to the world population growth and developingtechnology has brought together the energy consumption. At the moment, we are providing most ofour energy demands from the fossil fuel resources. These energy sources will be diminished with thetime and at the end will be exhausted. On the other hand; due to using the fossil fuel as a result ofhigh gas emission the global warming and more excessive enviromental pollution will occure. Afterthe 1973 petrol crisis, especially the developed countries planned to overcome their increasing energydemand from the new and renewable energy resources and also put in action their plans in thisground. The wind energy; is being a renewable energy resources like solar, hydraulic and geothermalenergy does not pollute the environment with taking some measurements and there is no inertproblem. Therefore, nowadays a lot of studies have been focused on the wind energy and the areas ofapplication also have been increased.In this study, firstly wind energy was presented and their types were explained. t wasdescribed in detailed that the Darrieus type wind turbines which are not very widespread but theirapplication is very old, and it was compared with their geometric construction of different types ofwind turbines. Because of their manufacturing and geometry is more easy, Sandia type wind turbineswere examined. Thereafter, horizantal and vertical axes wind turbines were compared and it waspresented an example solution.