Dokuma tezgahlarında çizelgeleme yaklaşımının iş süreçleri modelleme notasyonu (Business Process Modeling Notation - BPMN) ile gösterimi
Representing loom scheduling approach using business process modeling notation (BPMN)
- Tez No: 180576
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AŞKINER GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMUENDÜSTR MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIDOKUMA TEZGAHLARINDA Ç ZELGELEME YAKLAŞIMININ Ş SÜREÇLERMODELLEME NOTASYONU (BUSINESS PROCESS MODELING NOTATION - BPMN)LE GÖSTER MMustafa ÇÖREKC OĞLUÖZETBu tez kapsamında, tekstil ürünlerinin üretiminde darboğaz olarak algılanan dokumasürecinde karşılaşılan önemli problemlerden birisi olan dokuma tezgahlarında çizelgelemeproblemi incelenmektedir.Önerilen model, dokuma bölümünde birden fazla farklı yeteneklerde dokuma tezgahınınbulunduğu, dokunması gereken ürünlerin farklı özellikler barındırdığı durumlardakullanılabilir. Model, tek levent kullanımı ile normal yapılı kumaşların üretiminigerçekleştiren dokuma süreçleri için önerilmektedir. Modelde, dokunacak işlerinbölünmesine ve dolayısıyla bir işin aynı anda birden fazla dokuma tezgahında dokunmasınaolanak sağlanmaktadır. Aynı zamanda model, makinelerin yeteneklerini vekullanılabilirliklerini dikkate almaktadır. Bunun yanı sıra, modelde levent değişimi, desendeğişimi ve dokuma tezgahlarının bakımları dikkate alınmıştır.Önerilen model, dokuma tezgahlarının verimliliğini artırmak ve geciken işlerin sayısınıazaltmak amacını güden sezgisel bir yaklaşımdır. Model, bir dizi ş Süreçleri ModellemeNotasyonu (Business Process Modeling Notation - BPMN) diyagramı aracılığı ileaçıklanmıştır. BPMN diyagramları, kullanıcıların süreci daha iyi anlamalarına; bu da,modelin uygulama şansının arttırılmasına yardımcı olur. Ayrıca, modelin yazılımınıngeliştirilmesinde temel teşkil eder.Bu tez, ayrıca, çizelgeleme, dokuma ve BPM üzerine kapsamlı bir önbilgi sunmaktadır.Modelin olgunlaştırılması için tekstil üretim işletmelerinin dokuma bölümünde çalışanyetkililerle birlikte çalışılmış böylece modelin pratik kullanıma yönelik olmasına çabaharcanmıştır.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN INDUSTRIAL ENGINEERINGREPRESENTING LOOM SCHEDULING APPROACH USING BUSINESS PROCESS MODELINGNOTATION (BPMN)Mustafa ÇÖREKC OĞLUABSTRACTThis thesis examines loom scheduling problem which is one of the most importantproblems encountered in the weaving process which is considered to be a bottleneck in textileproduction.The proposed model may be used for planning when there are more than one loom machine in theweaving department and different attributes for tasks to be assigned onto these looms. Proposedmodel considers the production of fabric using single beam. The model allows job splitting, thus,allocation of job onto mutliple looms. It also considers the looms? capability and availability whenassigning jobs. In addition, model takes into account the time requirements for beam change, patternchange and maintanence that may occur on looms.The proposed model is a heuristic approach that aims to increase loom productivity and tominimize the number of tardy jobs. The model is expressed through a serious of Business ProcessModeling Notation (BPMN) diagrams. The BPMN diagrams help users to understand process betterwhich may lead the higher applicability of the model. It also makes it easier to to develop the softwareof the proposed model if desired.The thesis also provides a comprehensive background on scheduling, weaving and BusinessProcess Modeling (BPM). During the the maturity phase of the model, the proposed approach hasbeen verified through a serious of discussions with the people from the weaving departments of textilecompanies. This enhances the practical use of the proposed model.