A study of military factories in turkey from the viewpoint of productivity and cost effectiveness
Türkiye'deki askeri fabrikaların verimlilik ve maliyet etkinlik açısından incelenmesi
- Tez No: 180633
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS TANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, askeri iş yerlerinde verimliliği ve maliyet-etkinliği olumsuz yöndeetkilediği değerlendirilen hususları ortaya koymaya yönelik askeri iş yerlerinde yapılanincelemeler, analizler sonucu elde edilen tespitler ve bunları düzeltmeye yönelik önerilersunulmuştur. Ayrıca iş yeri bazında ve yerinde yapılan incelemelerden elde edilen verilerden,askeri iş yerlerinin maliyet-etkin ve verimli çalışmasını engellediği değerlendirilen ve tüm işyerlerinde görülen genel hususlar ortaya konmuş ve bunların ortadan kaldırılmasına yöneliköneriler sunulmuştur. Ayrıca iş yeri incelemelerinden elde edilen tespitlerin bir arayagetirilerek yapılan genel değerlendirmede askeri işyerlerine ait veriler, benzer niteliktefaaliyet gösteren özel sektör iş yerlerinin istatistiksel verileri ile karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada askeri iş yerlerindeki verimliliğin arttırılması amaçlanmıştır. Bukapsamda operasyon zamanları ile üretim maliyetlerinin düşürülmesiyle verimliliğinarttırılması, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır.Anahtar Kelimeler : Üretkenlik, Verimlilik, Maliyet Etkinlik, İşgücü Kapasitesi
Özet (Çeviri)
This study is a field study which investigates military workshops with a investigationmethodology for proper determination of concerns that are considered to have adverse effectson productivity and cost-effectiveness at factories and proposes a number of alternatives fortheir elimination. It also defines issues common for any military factories, that are considereddetrimental to cost-effective and productive operation of military factory and puts forthsuggestions for their elimination. The Study further makes a comparison of data suppliedfrom military workshops against statistical data retrieved from private owned worksites ofsimilar character and nature, in the conclusions drawn after a compilation of findings obtainedthrough factory investigations.All this effort currently being carried out is an activity aimed exclusively at improvingproductivity in military factories. Improving productivity through boosting the amount ofoutput toward shortening production cost and by decreasing operation times are the core ofthis study.Keywords : Productivity, Cost-effectiveness, Utilization, Manpower capacity