Turunçgillerde GA3 uygulaması ve in vitro sürgün ucu aşılama tekniği kombinasyonunun psorosis grubu hastalık etmenlerinden arındırılmış üretim materyali elde etme oranına etkisi
  1. Tez No: 18065
  2. Yazar: GÜLŞEN ŞAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
öz Ülkemizin de dahil olduğu tüm turunçgil yetiştirme alanlarına yayılmış olan virüs ve virüs benzeri hastalık etmenleri turunçgil tarımında önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Önemli turunçgil yetiştiricisi ülkelerde yaygın bir kullanımı olan Sürgün Ucu Aşılama (SUA) tekniği virüslerden arınmış turunçgil bitkisi elde etmede en geçerli yöntemlerden biridir. Bu avantajına karşın, SUA yöntemi psorosisten arındırılmış üretim materyali sağlamada yeterince etkin değildir. Aşı gözü kültürlerine 6A3 uygulaması + m vitro SUA yönteminin kombine edildiği bu çalışmada aynı zamanda psorosisi arındırma oranının bu kombinasyonla artırılması amaçlanmıştır. Aşıgözü kültürlerine uygulanan GAs' in sürgün uzunluğunu artırdığı fakat oluşan sürgün sayısına etkili olmadığı bulunmuştur. Aşı gözü kültürlerinden elde edilen sürgünler, SUA tekniği ile Troyer citrange anacına aşılanmıştır. Aşılanan bitkiler temel (MS) besi ortamında ve aseptik koşullarda 4-5 hafta süreyle kültüre alındıktan sonra mikro aşılama tekniği ile kaba limon üzerine taşınmışlardır. Mikro aşılama ile kaba limona aşılanan bitkiler, özel bir harç karışımı içeren saksılara şaşırtılan bitkilerden daha kısa bir sürede indekslenebilecek duruma gelmişlerdir. İndeksleme sonuçlarına göre; O, 3 ve 6 mg.litre-1 GA3 uygulanan + //? vitro SUA ve mikro aşılama uygulamaları ile sırasıyla; % 50, % 62.5 ve % 25 oranında psorosisten arınmış bitkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Virus and virus-like organisms are widespread in all citrus growing regions including Turkey, and they cause economic damages in citrus cultures. Shoot-tip grafting (STG) is one of the most techniques which has been widely used in all important citrus growing countries to obtain virus-free citrus plants. Despite to all its advantages, STG is not good enough to provide psorosis-free plant materials. The effect of combination of GA3 treatment in bud culture and jj? vitro STG techniques to obtain psorosis-free citrus bud wood stock was studied. It was also aimed to increase the elimination rate of psorosis by this way. It was found that, application of GA3 in budculture stimulated elongation of shoots; but, not effective to induce increas in number of shoots. The shoot obtained by budculture grafted on Troyer citrange seedlings by STG technique. Grafted plants were carried on rough lemon by micrografting technique after culturing in basal MS medium in aseptic conditions for 4-5 weeks. The plants grafted on rough lemon by micrografting reached to the length of indexing in shorter period of time than transplanting to pots containing special mix for citrus. Indexing results showed that the plants obtained from 0, 3 and 6 rng.liter"1 GA3 treatment with m vitro STG and micrografting were freed from psorosis by 50 %, 62.5 % and 25 % respectively.