İkinoktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae Koch.)'in Güneydoğu Anadolu bölgesinde yerleştirilmesi öngörülen bazı pamuk çeşitlerindeki biyolojik parametreleri ve populasyon değişimi üzerinde araştırmalar
Biological parameters and population changes of Tetranychus urticae Koch on various cotton varieties sought to be cultured in southeastern anatolia
- Tez No: 18064
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
33 ÖZET Güneydoğu Anadolu Bölgesi' nde yerleştirilmesi öngörülen bazı pamuk çeşitleri üzerinde İkinoktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urtîcae Koch)' in populasyon değişimini ve ekolojik parametrelerini belirlemek amacıyla çalışmalar Diyarbakır' da 1988 ve 1989 yıllarında laboratuvar ve tarla koşullarında yapılmıştır. Zararlıya ait Net üreme gücü (R0), Kalıtsal üreme kapasitesi (rm) ve Döl süresi (T0), LA 510 ONS, Çukurova 1518, Deltapine 61, Sayar 314, Aleppo 40 çeşitlerinde sırasıyla 23.03, 0.328, 9.56; 31.80, 0.365, 9.48; 21.86, 0.338, 9.63; 27.60, 0.339, 9.79; ve 49.33, 0.401, 9.74 olarak bulunmuştur. Doğal düşmanlardan arındırılmış koşullarda Teiranychus urîicae' nin populasyon gelişmesine ilişkin verilere göre LA 510 ONS çeşidi en dayanıklı çeşit olarak ortaya çıkmış, Aleppo 40 çeşidi en duyarlı olmuş, diğer çeşitler ise benzer özellikler göstererek bu iki çeşit arasında yer almış ancak her iki çeşitten de istatistiksel olarak farklılık göstermemişlerdir. Tarla koşullarındaki Tetranychus urîicae7 nin populasyon değişimi doğal düşmanlardan arındırılmış koşullara benzerlik göstermiş, populasyon yoğunluğu bakımından en azdan en çoğa doğru LA 510 ONS, Çukurova 1518, Deltapine 61, Sayar 314 ve Aleppo 40 şeklinde sıralanmışlardır, Populasyon gelişme hızını gösteren regresyon doğruları incelendiğinde, LA 510 ONS, Çukurova 1518, ve Deltapine 61 çeşitleri üzerindeki T. urticae populasyon gelişme hızı Aleppo 40 ve Sayar 314 çeşidine göre daha yavaş olmuş, bu iki çeşit ise birbirinden istatistiki farklılık göstermemiştir. Çeşitlerden Çukurova 1518 en erkenci, LA 510 ONS ise en geçci, kütlü verimleri bakımından LA 510 ONS en az verimli, Aleppo 40 ve Sayar 314 en verimli olarak saptanmıştır. Elde edilen verilere göre çeşitler T. urticae'a karşı dayanıklılık bakımından, en toleranslıdan en duyarlıya doğru LA 510 ONS, Çukurova 1518, Deltapine 61, Sayar 314 ve Aleppo 40 olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Biological parameters and population changes of Tetranychus urticae Koch on various cotton varieties sought to be cultured in Southeastern Anatolia. Life tables for Two-spotted spider mite {Tetranychus urticae Koch.) were constructed in laboratory on five different varieties to determine the host resistance. Population development of the pest was also studied in field in natural and natural-enemy-excluded conditions on same cotton hosts. Studies were conducted during 1988 and 1989 in Diyarbakır. The net reproductive rate (R0), intrinsic rate of increase (rm), and generation time (T0) for cotton varieties of LA 510 ONS, Çukurova 1518, Deltapine 61, Sayar 314, and Aleppo 40 were 23.03, 0.328, 9.56; 31.80, 0.365, 9.48; 21.86, 0.338, 9.63; 27.60, 0.339, 9.79; and 49.33, 0.401, 9.74, respectively. When T. urticae populations were compared in natural-enemy- excluded conditions, LA ONS 510 variety showed the lowest population density of the pest, and Aleppo showed the highest. The remaining varieties, Çukurova 1518, Deltapine 61, and Sayar 314 were intermediate, but they showed no statistical differences from both, LA ONS 510 and Aleppo 40. Population densities of T. urticae were very similar in field conditions, and varieties were ranked from the most resistant to least as LA 510 ONS, Çukurova 1518, Deltapine 61, Sayar 314, and Aleppo 40. Among the varieties, Çukurova 1518 was the earliest, and LA 510 ONS latest. The seed yield was lowest for LA 510 ONS, and highest for Aleppo 40 and Sayar 314. When all the data obtained in this study was evaluated, the variety LA 510 ONS was the most resistant, and Aleppo 40 was the most susceptible, the remaining varieties were intermediate.