Bazı bitki besin elementleri ve büyümeyi düzenleyicilerin 'Washington navel' portakalında derim öncesi meyve dökümü ve meyve kalitesi üzerine etkisi
The effects of plant nutrients and growth regulators on preharvest fruit drop and fruit quality in 'Washington navel' oranges
- Tez No: 625581
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE GÜBBÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Turunçgillerde derim öncesi meyve dökümü, verim kaybına neden olan fizyolojik bir olaydır. Derim öncesi meyve dökümlerinin önlenmesinde 2,4diklorofenoksiasetik asit (2,4-D) 2010 yılına kadar en yaygın kullanılan bitki büyüme düzenleyicileri arasında yer almaktaydı. Fakat 2,4-D'nin yasaklanmasından sonra hasat önü meyve dökümlerinin önlenmesinde 2,4-D'ye alternatif bitki besin maddeleri ve büyümeyi düzenleyicilerin belirlenmesi önem kazanmıştır. Bu nedenlerle planlanan bu çalışmada, 2,4-D ye alternatif olabilecek bazı bitki besin maddeleri ve bitki büyüme düzenleyicilerin farklı dozları ve değişik uygulama zamanlarının Washington Navel portakal çeşidinde derim öncesi meyve dökümü, verim ve meyve kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, Finike yöresinde turunç üzerine aşılı, 25 yaşlı Washington Navel portakal çeşidine ait ağalarda yürütülmüştür. Araştırmada bitki besin maddesi olarak bor etanol amin ve kalsiyum magnezyum nitrat, bitki büyümü düzenleyicisi (BBD) olarak ise gibberellik asit (GA3) ve naftalin asetik asit (NAA) kullanılmıştır. Araştırmada borun 50, 100 ve 150 ppm'lik dozları, kalsiyumun %0.5'lik dozu kullanılmıştır. Bor uygulaması temmuz ayının ilk haftası kalsiyum uygulamaları ise tek (temmuz), iki (temmuz+eylül) ve üç (temmuz+eylül+ekim) dönem olmak üzere 3 farklı şekilde uygulanmıştır. Bitki büyüme düzenleyicilerinden GA3'ün 15 ve 25 ppm'lik dozları tam çiçeklenme döneminde, 5 ppm'lik dozu ise eylül ve ekim aylarında uygulanmıştır. Diğer bir BBD olan NAA'nın 50 ve 150 ppm'lik dozları ise ekim ayının 2. haftasında uygulanmıştır. Çalışmada; uygulamaların hasat öncesi meyve dökümü, renk kırılma döneminden rengin sabitleşmesine kadar geçen süredeki renk değişimine etkisi ile meyve rengi, verim, meyve pomolojik özellikleri ile manav koşullarında ağırlık kaybı, asitlik ve kuru madde üzerine etkileri incelenmiştir. Denemede uygulamalar arasında meyve dökünleri açısından en iyi sonucu %5.33 ile ekim ayında 5 pmm GA3 uygulaması vermiştir. En yüksek meyve dökümü ise temmuz ayının ilk haftasında 50 ppm bor uygulamasında saptanmıştır. Renk kırılmasından sabitleşmeye kadar geçen sürede eylül ve ekim aylarında 5 ppm GA3 uygulaması meyve renginin sarıya dönmesini geciktirmiştir. Uygulamalardan meyve kabuk renginin canlılığı (C*) üzerine BBD etkisi olumlu bulunmuştur. Meyve kabuk renginin değişimini ifade eden (h°) değeri özellikle eylül ve ekim dönemi GA3 uygulamaları ile NAA'nın farklı dozları meyve renginin daha açık kalmasını sağlayarak hasadın gecikmesine katkı sağlamıştır. Uygulamaların meyve pomolojik özellikleri (meyve ağırlığı, asitlik, kuru madde ve raf ömrü) üzerine önemli bir etkisi olmamıştır. Derimden sonra manav koşullarında 10 gün süre ile bekletilen meyvelerde, tüm uygulamalarda muhafaza süresi boyunca ağırlık kaybı artmış, asitlik azalmış ve kuru madde miktarı ise artış göstermiştir. Araştırmadan elde edilen bulguların ışığında; Washington Navel portakalında meyve dökümünün azaltılması ve meyve renk dönüşümünün geciktirilerek meyvelerin dalda kalma süresini uzatması açısından ekim ayında GA3'ün 5 ppm'lik uygulaması tavsiye edilmiştir. Bu uygulama kadar etkili olmasa da besin maddeleri arasında ise temmuz ayında % 0,5'lik kalsiyum uygulaması hasat önü dökümlerin azaltılmasında ikinci derecede etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fruit drop is a common physiological phenomenon in citrus and can be resulted in a significant yield loss. A plant growth regulator, 2, 4-dichlorophenoxyacetic acid (2, 4-D) was primary agent used to prevent pre-harvest fruit drop. However, 2, 4 –D was banned in year 2010 and researchers started to fine an alternative replacement agent(s) since then. This study was also established for the same goal and aimed to assess the effect of several plant nutrients and plant growth regulators on pre-harvest fruit drop, yield and fruit quality on Washington Navel trees. Different concentration of chemicals treated in varied times to determine optimal doses and application times. The experimental trials using, plant nutrients (Boron Ethanol Amine and Calcium (Ca)) and plant growth regulators (PGR - Gibberellic Acid (GA3) and Naphthalene Acetic Acid (NAA)) were conducted on 25 years old trees grafted on Sour Orange rootstocks and located in Finike, Antalya. While nutrient Boron Ethanol Amine was applied once (first week of July) with three different concentrations (50, 100 and 150 ppm), the other nutrient Ca was applied with one concentration (0.5%) in once, twice or three times (July only, July + September and July + September + October). PGR, GA3,was applied during full bloom with two different concentrations (15 and 25 ppm) and in September and October with one concentration (0.5 ppm). PGR, NAA, on the other hand, applied once (in the second week of October) with two different concentration (50 and 150 ppm). The effects of above treatments were evaluated on fruits by means of fruit abscission, timing of peel color break, peel color stabilization, fruit weight, acidity, soluble solid, and shelf life. The results as follows; while the highest number of fruit drop was observed from 50 ppm Boron application, applied in the first week of July, the least fruit drop (5.33%) was observed on trees treated with 5 ppm of GA3 applied in October. Whereas, application of 5 ppm of GA3 in September and October delayed color break of peel during the process of peel color stabilization to yellow. PGR application had positive affect on brightness of postharvest peel color (C*). The PGRs treatments (specifically GA3 treatments in September-October and different doses of NAA applications) resulted in harvest delay by elongating color stabilization period (shown as h° value). All treatments did not affect the pomological characteristics significantly such as fruit weight, acidity, soluble solid, and shelf life. During the 10 days of shelf life, all applications showed similar results as; loss of fruit weight, decreased in acidity and increase in soluble solids. The results of this study suggest that 5 ppm GA3 application in October decreased the number of pre-harvest fruit drop and postponed the harvesting time by delaying color break in Washington Navel Oranges. Although it was not as effective as GA3 application, 0.5% of Ca application in July was also decreased pre-harvest fruit drop in a lesser extent.