Yüksek oranda şişebilen kimyasal çapraz bağlı akrilamid/itakonik asit hidrojellerinde su ve model molekül soğurumunun temellerinin araştırılması
Investigation of principles of water and model molecule sorption onto highly swollen chemically crosslinked acrylamide/itaconic acid hydrojels
  1. Tez No: 180702
  2. Yazar: HATİCE GÜNEY ÖGÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDENER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalısmada, akrilamid monomeri ile birlikte yardımcı monomer itakonikasit ve denetimli salınım sistemlerinde ve potansiyel bir tasıyıcı sistem olarakkullanılabilme olasılıklarından dolayı PEG kullanılarak kimyasal çapraz baglıpolimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve sentezlenen polimerlerin yüzeye sogurumözelliklerinin arastırılması amaçlanmıstır. Kimyasal çapraz baglı akrilamid/itakonikasit/poli(etilen glikol) (AAm/A/PEG) kopolimerleri, çapraz baglayıcıtrimetilolpropan triakrilat (TMPTA) kullanılarak sulu çözeltide serbest radikalikpolimerlesme tepkimesi ile hazırlanmıstır. Tepkimede baslatıcı olarak amonyumpersülfat, hızlandırıcı olarak N,N,N',N'-tetrametiletilendiamin kullanılmıstır.Sentezlenen kimyasal çapraz baglı kopolimerlerin yapısal karakterizasyonuFourier Transform nfrared Spektroskopisi (FT-IR) analizi ile yapılmıstır. Sismekarakterizasyonu için akrilamid/itakonik asit/PEG kopolimerlerine 25oC'da dinamiksisme testleri uygulanmıstır. Sisme kinetigi ve difüzyon mekanizması ile ilgiliparametreler sisme çalısmaları kullanılarak hesaplanmıstır.Kimyasal çapraz baglı akrilamid/itakonik asit/PEG kopolimerlerinin yüzeyesogurum özelliklerini arastırmak için Basic Blue 12 (BB 12) gibi bir boyarmadde veuranil iyonlarını içeren uranyum asetat gibi iki model molekül seçilmistir. Kimyasalçapraz baglı akrilamid/itakonik asit/PEG kopolimerleri, 25oC'ta BB 12'nin veuranyum asetatın sulu çözeltileri ile dengeye gelene dek etkilestirilerek sogurumözellikleri arastırılmıstır. Deneyler sonunda %53-64 BB 12, %25-57 Uranil iyonusogurumu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that synthesis of chemically crosslinked polymersby using acrylamide as monomer with itakonic acid as comonomer and PEG forwater-absorbent composite system, characterization and the investigation ofadsorption properties of synthesized polymers. Chemically crosslinkedacrylamide/itakonic acid/PEG copolymers were prepared by free radicalpolymerization in aqueous solution using trimethylopropane triacrylate ascrosslinkers. Ammonium persulphate as initiator and N,N,N',N'-tetramethylethylenediamine as accelerator were used in the reaction.Structural characterization of chemically crosslinked acrylamide/itakonic acid/PEG copolymers was made with Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR)analysis. Dynamic swelling tests were applied to chemically crosslinkedacrylamide/itakonic acid/PEG copolymers at 25oC for swelling characterization.Parameters about swelling kinetics and diffusion mechanism were calculated byusing of the results of swelling studies.Basic Blue 12 (BB 12) and uranium acetate (for uranyl ions) were selected asmodel molecules to investigate adsorption properties of chemically crosslinkedacrylamide/itakonic acid/PEG copolymers. Adsorption properties were investigatedby interacting chemically crosslinked acrylamide/itakonic acid/PEG copolymerssamples with BB 12 and uranium acetate (for uranyl ions) until equilibrium at 25oC.At the end of the experiments %53-64 BB 12, %25-57 Uranyl ions adsorptions weredetermined.