Ekmeklik buğday yeni ıslah hatlarında bazı agronomik ve kalite özellikleri
Some agronomy and quality traits of new breeding lines on the bread wheat
- Tez No: 180704
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETAdnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme arazisinde, Aydın ilikoşullarında bazı ileri ekmeklik buğday hatları ve bölge standart çeşitlerinin verim vekalite yönünden karşılaştırılması üstün özellikli genotiplerin belirlenmesi amacıylayapılmış olan bu çalışma, 3 tekerrürlü olarak sıra arası 20 cm, uzunluğu 5 m olan 6sıralı parsellere ekilmiştir.Araştırmada, bitki boyu, başaklanma süresi, çiçeklenme süresi, başak boyu,başak eni, bayrak yaprak kın uzunluğu, bayrak yaprak açısı, bayrak yaprak alanı,metre karede başak sayısı, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, tek başakverimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, protein oranı, sedimantasyon değeri,düşme sayısı, gluten gibi bazı verim ve kalite özellikleri incelenmiştir.ncelenen genotipler verim ve kalite özellikleri bakımından birliktedeğerlendirildiğinde; 2, 3 ve 8 no'lu genotiplerin olumlu değerler taşıdığıbelirlenmiştir.Sonuç olarak, 2, 3 ve 8 no'lu genotipler, standart çeşitler ilekarşılaştırıldığında bu genotiplerin verim ve kalite yönünden uygun değerlertaşıyabileceği söylenebilir. Ayrıca 2, 3 ve 8 no'lu hatların daha sonraki çalışmalardakullanılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study was to investigate yield components and bread-makingquality of some advanced bread wheat lines of Aegean region standart cultivars todetermine the best genotypes. The study were conducted in the 2004-2005 growingseason at Adnan Menderes University, Experimental Field of Agricultural Faculty.The experimental design was randomized complete block design with threereplication. The plots consisted of six rows 5 m long with 20 cm between adjacentplots.The plant height, heading days, flowering days, ear length, ear width, flag leafarea, flag leaf angle, flag leaf area, ear density, number of spikelet per ear, numbersof kernel per ear, single ear weight, thousand kernel weight, test weight, proteincontent, sedimentation value, falling number and gluten were measured in thisresearch.When genotypes were evalvated for yield and quality characteristics the 2, 3.and 8. genotypes show suıtable characteristics and late maturityIn conclusion, when 3. and 8. genotypes were compered with standartcultivars, genotypes may be suitable for yield and quality characteristics. On theother hand 2, 3. and 8. genotypes should be used for wheat breeding studies in thefuture