Aydın kestane üretim alanlarından elde edilen cryphonectria parasitica(Murrill)barr izolatlarının virülensliklerinin ve bu yörede yaygın olarak üretilen kestane çeşitleri ile konukçusu olan bazı orman ağaçlarının bu etmene karşı reaksiyonlarının be
Studies to determine virulences of cryphonectria parasitica(Murrill)barr isolates collected from chestnut orchards in aydın province and to evaluate certain local chestnut cultivars and forest tree species for reactions to this pathogen
  1. Tez No: 180709
  2. Yazar: BİRSEN GEÇİOĞLU ERİNCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TİMUR DÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Aydın kestane üretim alanlarından elde edilen Cryphonectria parasitica(Murrill) Barr izolatlarından virülenslik testleri sonucu seçilen en yüksek ve en düşükvirülensliğe sahip iki izolat bu alanlarda yaygın olarak yetiştirilen kestane tiplerininduyarlılıklarının belirlenmesinde kullanılmıştır. ki farklı test sonuçlarına göreN-7-3 (Sarı Salman) en çok duyarlı, N-20-2 ve N-3-4 ( Işıklar) ise en az duyarlıkestane tipleri olarak bulunmuştur. Ayrıca Aydın Yöresinde bulunan üç meşe türü(Quercus cerris, Quercus coccifera, Quercus ilex) üzerinde doğal ortamda kestanekanseri belirtileri gözlenmemiş ancak C. parasitica'nın bu türler üzerindeenfeksiyona neden olabileceği in vitro koşullarda belirlenmiştir. Vejetatif uyumgrupları da belirlenen C. parasitica izolatlarının Avrupa v-c gruplarından EU 1 veEU 12 ile uyumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Two isolates, one with highest and another with lowest virulence, which wereselected according to the results of the virulence tests conducted on Cryphonectriaparasitica (Murrill) Barr isolates collected from Aydın?s chestnut orchards, wereused in the evaluation of susceptibilities of the chestnut genotypes, which arepredominantly grown in the area. Two different pathogenicity tests indicated thateither N-20-2 or N-3-4 (Işıklar) genotype showed lower susceptibility, whereasN-7-3 (Sarı Salman) was found to be the most susceptible one. In addition to this, nochestnut blight symptoms were detected in nature on the three oak species(Quercus cerris, Quercus coccifera, Quercus ilex), which are the only speciescommonly found in Aydın Province. However it was determined that C. parasiticacaused infections on these oak species in vitro studies. C. parasitica isolates v-c typetested were found to be only compatible with EU 1 and EU 12 European v-c types.