Farklı anaçlara aşılı erik çeşitlerinin aydın ekolojisindeki gelişme durumları
The developmental performance of plum varieties budded on different rootstocks in aydın ecology
  1. Tez No: 180710
  2. Yazar: GÜLSÜM KARAKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL GÜNER SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETTüm kombinasyonlarda tam çiçeklenmeler Mart ayı içerisindegerçekleşmiştir. 2005 yılında çöğür/Papaz, GF 8-1/Santa Rosa, CommonMussel/Santa Rosa ve Common Mussel/Ozark Premier kombinasyonları; 2006yılında da Common Mussel/Papaz, Pixy/Papaz, GF 31/Santa Rosa ve CommonMussel/Ozark Premier kombinasyonları diğer kombinasyonlardan daha önce hasatedilmiştir.Meyve ağırlığı ?Papaz? çeşidi kombinasyonlarda GF 31, ?Santa Rosa? çeşidikombinasyonlarda, ?Ozark Premier? için ise GF 8-1 ve çöğür üzerine aşılıkombinasyonlarda daha fazladır. Denemede elde edilen ağaç başına verimlertozlanma, döllenme sorunları ve toprak koşullarından dolayı fazla olmamıştır.?Papaz? çeşidi ilk deneme yılında tozlayıcı sorunu sebebiyle çok az meyve vermiştir.2006 yılında ise; en fazla meyve GF 8-1, ?Santa Rosa? kombinasyonları için 2005yılında C. Mussel, 2006 yılında ise; Myrobolan B, ?Ozark Premier? çeşidinde ise;2005 yılı ve 2006 yılında GF 8-1 anacına aşılı kombinasyonda olmuştur.Gövde kesit alanına düşen ortalama verim bakımından; 2. yılda çöğür üzerineaşılı ?Papaz? çeşidi en fazla değere sahip kombinasyondur. ?Santa Rosa? çeşidine aitkombinasyonlardan 2005 yılında, C. Mussel, 2. yılda ise; Myrobolan B, ?OzarkPremier? çeşidi için de; GF 8-1 anacı, 2005 ve 2006 yılında en fazla değere ulaşankombinasyonlardır. Taç alanına düşen ortalama verim bakımından ise; sırasıylayıllara göre ?Papaz? çeşidi için; Pixy ve çöğür; ?Santa Rosa? ve ?Ozark Premier?çeşidi için C. Mussel ve Myrobolan B en fazla değerlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYComplete blooming occured in March. In 2005 seedling/Papaz, GF 8-1/SantaRosa, Common Mussel/Santa Rosa and Common Mussel/Ozark Premiercombinations, and in 2006 Common Mussel/Papaz, Pixy/Papaz, GF 31/Santa Rosaand Common Mussel/Ozark Premier combinations were harvested earlier than theother combinations.The fruit weight was GF 31 in the combinations of ?Papaz? cultivar. It was GF31 in those of ?Santa Rosa? cultivar and it was GF 8-1 in those of ?Ozark Premier?cultivar but it was much more on the combinations grafted on seedling. Howeveryield per tree gained in the experiments, the problems of pollination and fertilizationwere not many owing to the soil conditions. ?Papaz? cultivar in the first experimentyear yielded very little because of pollination problem but in 2006, GF 8-1 yieldedthe highest, for ?Santa Rosa? combinations in 2005, C.Mussel, in 2006 Myrobolan Band ?Ozark Premier? cultivar yielded on GF 8-1 grafted combinations in the years2005 and 2006.In terms of average yield as to the trunk section area; the ?Papaz? cultivar whichis grafted on seedling in the second year is the combination possessing the mostvalue. From the combinations belonging to ?Santa Rosa? in 2005, C. Mussel is themost valuable combination in the second year, Myrobolan B is for ?Ozak Premier?cultivar; GF 8-1 rootstock is the most valuable one. In terms of average yield as tocanopy area, relatively according to the years; for ?Papaz? cultivar; Pixy ve seedling,for ?Santa Rosa? and ?Ozark Premier? cultivars C. Mussel and Myrobolan B carrythe highest value.