Şarap üretim aşamalarında organik asit dağılımı
Organic acid profile during winemaking processes
  1. Tez No: 180727
  2. Yazar: SİMGE DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTAN ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Food Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziŞARAP ÜRETİM AŞAMALARINDA ORGANİK ASİT DAĞILIMISimge DEMİRAYAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüGıda Mühendisliği Anabilim DalıDanışmanı: Doç. Dr. Ertan ANLIKaliteli şarap veren yerli ve yabancı kökenli beyaz (Narince) ve siyah (Boğazkere,Öküzgözü, Cabernet sauvignon) üzüm çeşitlerinden elde edilen şıra ve şaraplardaorganik asit dağılımı yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile belirlenmiştir. Şaraplarklasik fermentasyon (28˚C, 5 gün) ile üretilmişlerdir. Çalışmada incelenen üzümşıralarındaki tartarik, malik, sitrik ve süksinik asitler sırasıyla; 4.84-5.18 g/L; 1.48-2.64g/L; 0.25-0.52 g/L ve 0.33-0.52 g/L; filtre edilmemiş şarapların tartarik asit miktarı4.63-5.34 g/L; malik asit miktarı 1.4-2.60 g/L; sitrik asit miktarı 0.20-0.50 g/L vesüksinik asit miktarı 0.30-0.45 g/L ve şaraplara filtrasyon işlemi uygulandıktan sonraorganik asit miktarları; tartarik asit için 4.59-5.09 g/L; malik asit için 1.46-2.56 g/L;sitrik asit için 0.17-0.48 g/L ve süksinik asit için 0.27-0.43 g/L olarak belirlenmiştir.Veriler arasındaki farklılıkların çeşitlere göre önemli olup olmadığı; %5 ve %1seviyelerinde, Tukey Çoklu Karşılaştırma Yöntemi ile belirlenmiştir (Kesici ve Kocabaş1998).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisORGANIC ACID PROFILE DURİNG WINE MAKING PROCESSESSimge DEMİRAYAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Food EngineeringSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Ertan ANLIIn this study, one domestic white wine grape variety (Narince) and one foreign andtwo domestic red wine grape varieties were used to produce must and qualifiedwines. In these must and wine samples, the organic acid profile during wine makingprocesses were determined by high performance liquid chromatography. Wines wereproduced by classical fermentation process (28˚C, 5 days). The ranges of organicacid concentrations found in grape musts were as follows: Tartaric acid, 4.84-5.18g/L; malic acid, 1.48-2.64 g/L; citric acid, 0.25-0.52 g/L and succinic acid, 0.33-0.52g/L. Also, the ranges of acid concentrations found in unfiltered wines were asfollows: Tartaric acid, 4.63-5.34 g/L; malic acid, 1.4-2.60 g/L; citric acid, 0.20-0.50g/L and succinic acid, 0.30-0.45 g/L. The wine samples were analyzed after filtrationand the organic acid profile was found as follows: Tartaric acid, 4.59-5.09 g/L; malicacid, 1.46-2.56 g/L; citric acid, 0.17-0.48 g/L and succinic acid, 0.27-0.43 g/L. Thedifference between the means of organic acid values was determined by Tukey?sstatistical method.