Buğdayda bor toksisitesi ile fosfor arasındaki etkileşimin büyüme ve çözünür karbonhidratlar ile ilişkisinin incelenmesi
Studies on the effects of interrelationship of boron toxicity and phosphorus nutrition on soluble carbohydrates and growth of wheat
- Tez No: 180742
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziBUĞDAYDA BOR TOKSİSİTESİ İLE FOSFOR ARASINDAKİ ETKİLEŞİMİN BÜYÜMEVE ÇÖZÜNÜR KARBONHİDRATLAR İLE İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİYasemin TÜRKANAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Ana Bilim DalıDanışman : Prof. Dr. Işıl ÖNCELBu çalışmada B toksisitesine toleranslı olan Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) ve duyarlıolan Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1149) fidelerinde, B elementine antagonistik etkigösteren P'un farklı konsantrasyonlarının fide boyu, kuru madde miktarı, oransal su içeriği , Bve P miktarı ve çözünür karbonhidratlar üzerindeki etkileri incelenmiştir.B toksisitesi altındaki T.aestivum ve T. durum fidelerinin boy uzunluklarında ve oransal suiçeriklerinde uygulanan P konsantrasyonlarına bağlı olarak önemli bir değişiklikbulunmamıştır. B toksisitesi altındaki T.durum fidelerinde azalan kuru madde miktarıuygulanan farklı P konsantrasyonlarına bağlı olarak azalmıştır. T.aestivum fidelerinde ise,uygulanan 80 mg/kg P konsantrasyonuna bağlı olarak kuru madde miktarı artmıştır.T.aestivum ve T.durum çeşitlerinde B miktarındaki artış, farklı P konsantrasyonlarınınuygulanması ile engellenememiştir. B toksisitesi altındaki T.aestivum fidelerinde 15 mg/kg B+ 60 mg/kg P ve T.durum fidelerinde 30 ve 45 mg/kg B +40 mg/kg P konsantrasyonlarnınuygulanması ile P miktarı azalmıştır. Glikoz miktarının T.durum fidelerinde 15,30,45 ve 60mg/kg B ve T. aestivum fidelerinde de 15,30 ve 60 mg/kg B konsantrasyonlarında arttığı,ancak her iki buğday türünde de tüm P konsantrasyonlarının uygulanması ile azaldığıbulunmuştur. Fruktoz miktarının T.durum 15 ve 60 mg/kg B ve T. aestivum fidelerinde15,30,45 ve 60 mg/kg B konsantrasyonlarında arttığı ve uygulanan tüm Pkonsantrasyonlarında ise azaldığı bulunmuştur. Farklı B konsantrasyonlarına farklı Pkonsantrasyonlarının uygulanması ile glikoz ve fruktoz miktarında elde edilen sonuçlar, Btoksisitesinin P uygulamaları ile giderilebileceğini göstermiştir.2006, 120 sayfaAnahtar Kelimeler : Bor toksisitesi, buğday, fosfor, çözünür karbonhidrat.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisSTUDİES ON THE EFFECTS OF İNTERRELATİONSHİP OF BORON TOXİCİTY ANDPHOSPHORUS NUTRİTİON ON SOLUBLE CARBOHYDRATES AND GROWTH OFWHEATYasemin TÜRKANAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of BiyologySupervisor : Prof. Dr. Işıl ÖNCELIn this study, the effect of different concentrations of phosphorus, which shows antagonisticeffect to boron, on the seedling lenght, relative water content, amount of percent dry matter,boron, phosphorus and soluble carbohydrates in the seedlings of Triticum aestivum L.(cv.Kıraç 66) that are tolerant and Triticum durum Desf. (cv. Kunduru 1149) that are sensitive toboron toxicity are investigated.Under B toxicity in T. aestivum and T. durum no significant change depending on thedifferent P concentrations is observed in the seedling lenght and relative water content. In T.durum the decreased amount of percent dry matter under B toxicity, decreased depending onthe different P concentrations.In T. aestivum percent dry matter increased depending on theapplication of 80 mg/kg P consantration. In T. aestivum and T. durum, increase inthe amountof B couldn?t stopped by the application of different P concentrations.With the application of15 mg/kg B + 60 mg/kg P concentrations in T. aestivum and 30 and 45 mg/kg B +40 mg/kg Pconcentrations in T. durum,which are under B toxicity amount of P decreased.The amount ofglucose increased in T. durum for 15,30,45 and 60 mg/kg B and T. aestivum for 15,30 and 60mg/kg B concentrations,whereas it decreased in both species with the application of all Pconcentrations. It is found that the amount of fructose increased in T. durum for 15 and 60mg/kg B and T. aestivum for 15,30,45 and 60 mg/kg B, and it decreased with the applicationof all P concentrations.The application of different P concentrations to different Bconcentrations the results for the amount of glucose and fructose showed that the B toxicitymay be eliminated with the application of P.2006, 120 pagesKey Words : Boron toxicity,wheat, phosphorus, soluble carbohydrate.