Optimization of non-uniform planar array geometry for direction of arrival estimation
Geliş yönü kestirimi için düzenli olmayan düzlemsel dizi geometrisi eniyileştirmesi
  1. Tez No: 180837
  2. Yazar: TOYGAR BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalı mada, geli yönü kestirimi için, dizi geometrisi eniyle tirilmesi için yeni bir yöntemönerilmi tir. Yöntem, hassas hataların sapmasının, kaba hata ihtimalinin belirli bir e i inaltında olmasına ba lı olarak azaltılmasını temel almaktadır. Bu amaçla, hem kaba hem dehassas hataların karakteristiklerini yansıtan bir ba arım fonksiyonu önerilmi tir. Teorikanalizler göstermi tir ki, bu ba arım fonksiyonun de erinin azaltılması daha dü ük geli yönükestirimi hata sapmasına ve daha dü ük kaba hata ihtimaline yol açmaktadır. Analizler,düzlemsel dizi geometrisi, e yönlü dizi elemanları, belirli gelen i aret ve toplanan beyazGauss gürültüsü varsayılarak yapılmı tır. Eniyile tirme yöntemi olarak genetik algoritmakullanılmı tır ve düzgün dairesel dizinin geli açısı kestirim hataları kar ıla tırılarak ba arımanalizi yapılmı tır. Bilgisayar benze imleri, kuramsal analizleri desteklemi ve önerilenyöntemin geli açısı kestirimi ba arımında önemli iyile meler sa ladı ını göstermi tir.
Özet (Çeviri)
In this work, a novel method is proposed to optimize the array geometry for DOA estimation.The method is based on minimization of fine error variances with the constraint that the grosserror probability is below a certain threshold. For this purpose, a metric function that reflectsthe gross and fine error characteristics of the array is offered. Theoretical analyses show thatthe minimization of this metric function leads to small DOA estimation error variance andsmall gross error probability. Analyses have been carried out under the assumptions of planararray geometry, isotropic array elements and AWGN. Genetic algorithm is used as anoptimization tool and performance simulation is performed by comparing the DOA estimationerrors of optimized array to a uniform circular array (UCA). Computer simulations supportthe theoretical analyses and show that the method proposed leads to significant improvementin array geometry in terms of DOA estimation performance.