The feasibility, reliable communication and networking aspects of passive wireless sensor networks
Pasif kablosuz algılayıcı ağların gerçeklenebilirlik, güvenilir iletişim ve ağ konuları
  1. Tez No: 180846
  2. Yazar: MEHMET YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BUYURMAN BAYKAL, Y.DOÇ.DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
1˜PAS˙ KABLOSUZ ALGILAYICI AGLARINIFGERCEKLENEB˙ ˙ ˙ GUVEN˙ ˙ ˙ILIRLIK, ü ILIR ILET˙ ş ˙ş ISIM˜VE AG KONULARIMehmet Ya˜ lıgKablosuz algılayıcı a˜ ları (KAA) gelisimde en bü yü k zorluk kısıtlı kapasiteye sahip pillerden kaynaklanan sınırlıg ş uugü uu üu şga˜ omrü dü r. Bu zorlukla beraber, bu zamana kadar yapılan arastırmaların buyü k co˜ unlu˜ u KAA icin enerji-etkinş g şhaberlesme ve islem mekanizmaları gelistirmeye odaklanmıstır. Bu tezde, tamamen farklı ve yeni bir KAA yaklasımı,ş ş ş ş şüuPasif Kablosuz Algılayıcı A˜ lar (PKAA) sunulmaktadır. PKAA'nın amacı KAA omrü ndeki sınırlanmayı asmaktır.g şuş u ˜ ü üuPKAA'da gü c dü gumlere dısarıdan bir RF kayna˜ ı aracılı˜ ıyla iletilmektedir. Dolayısıyla, sistem omrü pillerinş g güu üomrü ile sınırlanmamıstır. Alternatif bir iletisim yontemi, modü le edilmis yansıtma, PKAA'da kullanılması amacıylaş ş u şü ˜tartısılmıstır. Onerilen sistemin gerceklestirilebilirligi ile PKAA icin gü venilir iletisim ve a˜ yapıları konusundakiş ş ş ş ş u ş güarastırma konuları incelenmistir. Ek olarak, PKAA icin Ultra Genis Band PKAA Ortam Erisim Kontrol u (UGBş ş ş ş şPKAA OEK) adlı yeni bir ortam erisim yü ntemi sunulmustur.ş o ş
Özet (Çeviri)
1THE FEASIBILITY, RELIABLECOMMUNICATION AND NETWORKINGASPECTS OF PASSIVE WIRELESS SENSORNETWORKSMehmet Ya˜ lıgThe primary challenge in wireless sensor network (WSN) deployment is the limited network lifetime due tothe finite-capacity batteries. In accordance with this challenge, the vast majority of research efforts thus far havefocused on the development of energy-efficient communication and computing mechanisms for WSNs. In this thesis,a fundamentally different approach and hence completely new WSN paradigm, i.e., the Passive Wireless SensorNetwork (PWSN), is introduced. The objective of PWSN is to eliminate the limitation on the system lifetime ofthe WSNs. In PWSN, power is externally supplied to the sensor network node via an external RF source. Hence,the lifetime of the system is no longer determined by the lifetime of the batteries. An alternative communicationscheme, modulated backscattering, is also discussed to be utilized in PWSN. The feasibility of the proposed systemis investigated along with the open research challenges for reliable communication and networking in PWSN.Additionally, a new medium access schemee for PWSN, Ultra-Wideband PWSN Medium Access Control (UWBPWSN MAC), is presented.