137Cs'nin kobaylarda birikimi, dağılım ve atılmasının radyobiyolojik ve histolojik metodlarla tespit edilmesi
- Tez No: 18088
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ERCAN ARTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
>0 ÖZET Bu çalışmada, -Farklı şekilde beslenen beş gurupta, 28 kobaya Çernabil kazasından dolayı kontamine olmuş çay, kekik ve Fındık bitkileri ve iyonik -Formdaki ' Cs sindirim yoluyla verilerek '“' Cs''nin organizmadaki birikimi, dağılımı, yerleşimi, biyolojik yarı ömrü ve organizmadan atılması araştırıldı» l.”V7 Genel olarak Cs'nin en fasla olarak karkasta daha sonra sırasıyla iç organlar, deri ve başta olmak üzere birikim gösterdiği saptandı. Otoradyografik işlemler sonucunda kas kesitlerinde 17.7.fazla olmak üzere“ Cs'nin izleri olması muhtemel noktalar tespit edildi» Çay, kekik ve -Fındık bitkilerinin yapısına girmiş olan '”“ Cs'nin kobaylarda büyük oranlarda birikmediği ve bu ürünlerin verildiği guruplar arasında birikim miktarı açısından büyük -Farklılıklar ortaya çıkmadığı saptandı. 17.7 Kobaylarda ”Cs'nin biyolojik yarı -ömrünün 5-18 gün 17.7 arasında değiştiği ve vücuttaki toplam Cs aktivitesinin 10 gün içinde 7. 50 'ye düştüğü tespit edildi»
Özet (Çeviri)
- 31 - SUMMARY In this study bioaccumulation, distribution, inocculat ion, biological half-life and excretion of '“' Cs have been investigated with contaminated tea, thyme, nut plants because of the Chernobyl accident and with ionic form o-f ”Cs administrated by oraly with different ways to five groups of 28 Guinena pigs. Generally maximum amount of ' Cs accumulation is found in carcas, internal organs, skin and head respectively. At the end of the autoradiographic studies possible grains of“”“ Cs has been detected in muscles sections d om i n an 1 1 y. Not great amount of bioaccumulation in Guinea pigs and also no significant accumulation results among the 137 groups fed by tea, thyme and nut plants take in Cs are established. 137 Biological half-life of ”Cs changing between 5-18 j 37 days in Guinea Pigs and act i vi ting of Cs decreases to 50% during 10 days in total whole body detected.