Van ili yöresindeki kıl keçilerinde gözlenen mastitis olayları üzerinde patolojik incelemeler
  1. Tez No: 18093
  2. Yazar: YUSUF GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHSİN YEŞİLDERE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
50 6. ÖZET Bu çalışmada; Van İli Belediye Mezbahasına kasaplık olarak getirilen 1000 adet ve Van İli Merkez İlçeye bağlı 15 değişik köydeki 1035 adet kıl keçisi, klinik, kimyasal, bakteriyolojik ve özellikle anatomo-patolojik yöntemlerle mastitis açısından değerlendirilmiştir. Mezbahadaki hayvanlardan 92'sinin meme lopları arasında asimetri tespit edilmiştir. Bunlardan 52'sine ait 108 meme başının pendül gibi sarkık ve genişlemiş olduğu, meme derilerinin kalınlaştığı ve esnek olmadığı belirlenmiştir. Yine bu hayvanlardan 45 tanesine ait 79 meme lobunun derisinde eksfoliasyon ve kabuklanmalara rastlanmıştır. Asimetri gözlenen kıl keçilerinden 88'ine ait 150 meme lobunun sert kıvamda olduğu palpasyonla anlaşılmıştır. Ayrıca 9 kıl keçisine ait 10 meme lobunun korpusunda ve daha az olarak da meme başında sert kıvam lı nodüllere rastlanmıştır. İnspeksiyonda 7 hayvana ait birer meme lobunun meme başında yaralar ve 5 hayvana ait 7 meme lobunun meme başında kenelerin bulun duğu tespit edilmiştir. Mezbahadaki kıl keçilerinden 5'inin farklı 5 meme lobunda polyt- helie olgusuna, 5'inin 7 meme lobunda ise meme başı ucu körlüğüne rast lanmıştır.51 Mezbahadaki kıl keçilerinden alınan (685 hayvana ait 1367 adet) süt veya sekresyondan 79 hayvana ait 137 numunede renk değişimi gözlenmiştir. Bunlardan 27 havyana ait 50 meme lobundan alınan süt veya sekresyon numunelerinin; beyaz ince, ipliksi yapıda pıhtılar ihtiva ettikleri gözlenmiştir. Mezbahada CM. T. uygulaması yapılabilen kıl keçilerinden (685 adet); 59'unun klinik mastitisli, 307'sinin ise subklinik mastitisli olduğu anlaşılmıştır. Köylerdeki kıl keçilerinden (997 adet) alınan süt ve sekresyonlarda CM. T. ve Strip-cup testleri uygulanmıştır. CM. T. uygulamaları sonucu kıl keçilerinden 37'sinin klinik mastitisli, 214'ünün subklinik mastitisli olduğu anlaşılmıştır. Strip-cup testi sonucu; 35 hayvanın mastitisli olduğu anlaşılmıştır. Anatomo-patolojik olarak incelenen memelerden alınan; steril süt veya sekresyonların (229 adet) bakteriyolojik muayenesinde; Staphylo coccus spp. (% 44.10), Streptecoccus spp., (% 13.10) Corynebacterium spp (% 2,18), Bacillus spp., (% 2,18), E.coli (% 1.3) Pasteurella spp. (% 0.87) ve Brucella spp (% 0.43) gibi etkenler üretilmiştir. Mezbahadaki keçilerden alınan (146 hayvana ait 271 meme lobu) meme dokularından; 93 havyana ait 156 meme lobunun kesit yüzlerinde renk değişimi gözlenmiştir. Bundan başka 9 kıl keçisine ait 10 meme lobu nun kesit yüzünde; içleri irin kitlesi ile dolu apse odakları, 10 kıl keçisine ait 17 meme lobunun kesit yüzünde ise küçük sert nodüller gözlenmiştir. 91 kıl keçisinin meme dokularından 160 adet meme lobunun supramammar lenf düğümlerinde hacim artışı, bunlardan 132'sinde ise renk değişimi tes pit edilmiştir. Ayrıca 29 hayvanın meme loplarından alınan 45 adet lenf düğümünde küçük, boz, krem renklerde odaklara rastlanmıştır. Mezbahadaki 146 kıl keçisinden alınan 271 meme lobu korpusu- nun mikroskopik muayenesinde; 5 kıl keçisine ait 6 meme lobunda; masti tis acuta, 13 hayvana ait 16 meme lobunda; mastitis chronica apostematosa et necroticans ve 128 hayvanın 203 meme lobunda; mastitis chronica non- prulenta bulunduğu saptanmıştır. Bu memelere ait meme başlarının mik-52 roskopik muayenesinde ise; 7 hayvana ait 8 meme başında; theilitis (papillitis) chronica nonprulenta saptanmıştır. Meme dokuları histopatolojik olarak incelenen 146 hayvana ait 271 meme lobundan, 129 hayvanın 205 supramammar lenf düğümü de histopatolojik olarak incelenmiştir. Bunlardan 14 hayvana ait 18 meme lobunun supramammar lenf düğümünde; lenfadenitis simplex, 115 hayvana ait 187 meme lobunun supramammary lenf nodülünde ise lenfadenitis chronica gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
53 7. SUMMARY In this study, 1000 hair-goats from Van Municipal Abattoir and 1035 hair-goats from different Villages of Van have been examined clinically, chemicaly, bacteriologically and particularly anathomo-pathologically for mastitis. An asymmetry has been seen amoung the two udder-lobes of 92 % of the goats at abottoir. It has been determined that the 108 teats of 52 goats were pendulous and extended, the skin of the udder was thick and not flexible. In the skin of 79 udder-lobes of 45 goats, exfoliation and crusts were also encountered. In these animals the udders have been seen a little tough by palpation. In addition in the corpus and less degree in teats of 10 udder lobes of 9 goats hard nodulles were seen. By inspection, wounds were found in teats of 7 goats and few ticks were observed in 7 teats of 5 goats. Polythelie was observed in 5 udder-lobes of 5 goats and teat-blindness in 7 udder lobes of 7 goats. Of the 1367 milk and secretion samples collected from 685 goats at abottoir, in 137 samples from 79 goats color-change had been found.54 The milk and secretion samples collected from 50 udder-lobes of 27 goats were observed to contain white, thin, thread-like clots. Of the 685 goats in which C.M.T. application was done, 59 of these animals was showed clinical mastitis and 307 subclinical mastitis. C.M.T. and strip-cup tests were made on milk and secretion samples collected from 997 goats from villages. As a result of C.M.T. applications, 37 goats showed the clinical mastitis and 214 goats subclinical mastitis. The strip-cup test showed that 35 goats were with mastitis. In the bacteriological examination of 229 sterilized milk or secretion samples collected from the anatomo-pathologically examined udders, Staphylococcus spp. (44.10 %), Streptecoccus spp. (13.10 %), Corynebacterium spp. (2.18 %), Bacillus spp. (2.18 %), E.coli (1.31 %), Pasteurella spp. (0.87 %) and Bruicella spp. (0.43 %) were growth. From udder tissues (271 udder-lobes from 146 goats) collected from goats on abottoir, color changes were observed on section of 156 udder-lobbes of 93 goats. In addition, in section of udder-lobes of 9 goats, abscess were seen. On section of 17 udder-lobes of 10 goats, small nodules were observed. Volume increase was seen in the supramammary lymph nodes of 160 udder-lobes of 91 goats. And of these, in 132 goats, color change were observed. Small and gryish colored foci were found in 45 lymph nodilles collected from udder-lobes of 29 goats. In microscopic examination of 271 corpus of udder-lobes collected from 146 goats, mastitis acuta was seen, 6 udder-lobes of 5 goats, mastitis chronica apostematosa et necroticans was seen in 16 udder-lobes of 13 goats, mastitis chronica nonprulenta waas esen in 203 udder-lobes of 128 goats. ov The microscopic examination of these teats., theilitis chronica nonprulenta was determined in 8 udder-lobes of 7 goats. 205 supramammary lymp nodulles of 129 goats were examined55 histopathologically. In the supramammary lymph nodilles of 18 udder-lobes of 14 goats lymphadenitis simplex was seen; and lymphadenitis chronica were observed in supramammary lymph nodilles of 187 udder-lobes of 115 goats.