Inelastic deformation demands on moment-resisting frame structures
Çerçeve sistemli yapılardaki inelastik deformasyon talepleri
  1. Tez No: 180938
  2. Yazar: ASLI METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN AKKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  6. Anahtar Kelimeler:  Interstory drift,  elastic and inelastic response,  pushover analysis,  near‐fault records,  probabilityÂ
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
  ABSTRACT  INELASTIC DEFORMATION DEMANDS ON MOMENT‐RESISTING FRAME STRUCTURES  Aslı METİN M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sinan D. AKKAR  July 2006, 231 pages  Interstory drift ratio is an important parameter for the determination of the structural performance under strong ground motions. A probabilistic procedure is proposed in this study to estimate the inelastic maximum interstory drift ratio. The procedure considers the uncertainties associated with the strong ground motions and structural behavior. Elastic and inelastic response history analyses of reinforced‐concrete, moment‐resisting frames are used together with a near‐fault strong ground motion data set to derive the probabilistic procedure. The elastic and inelastic response history analysis results are evaluated in a statistical manner to present the probabilistic approach proposed here. The method presented basically makes use of the fundamental mode properties of the frame systems and modifies the elastic maximum interstory drift ratio by a modifying factor that is determined from the idealized lateral strength capacity (pushover analysis) of the structure. As a part of this thesis, the performance of recently improved nonlinear static procedures that are used in estimating the deformation demands on structural systems are also evaluated using the single‐ and multi‐degree‐of‐freedom response history analyses results obtained during the conduct of the study. Â
Özet (Çeviri)
  ÖZ  ÇERÇEVE SİSTEMLİ YAPILARDAKİ İNELASTİK DEFORMASYON TALEPLERİ  Aslı METİN Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Sinan D. AKKAR  Temmuz 2006, 231 sayfa  Kat arası ötelenme oranı, yapıların kuvvetli yer hareketleri altında performanslarını belirlemede önemli bir parametredir. Bu çalışmada, inelastik maksimum kat arası ötelenme oranını belirleyebilmek için olasılık hesaplarına dayalı yaklaşık bir yöntem önerilmektedir. Bu yöntem, hem kuvvetli yer hareketlerinde hem de yapı davranımlarında var olan belirsizlikleri göz önünde bulundurmaktadır. Yöntemi geliştirebilmek için, betonarme çerçeve sistemli yapıların, seçilen yakın mesafe kuvvetli yer hareketleri altında zaman ortamında elastik ve inelastik analizleri yapılmıştır. Bu analizlerin sonuçları istatistiksel bir şekilde incelenerek yöntem oluşturulmuştur. Yöntem, çerçeve sistemlerin temel mod özelliklerinden yararlanarak sistemin idealize edilmişÂ yanal dayanım kapasitesinden (itme analizi) elde edilen bir faktörü kullanır ve elastik kat arası ötelenme oranını bu faktörle modifiye ederek sonuca ulaşır. Tezin bir bölümü olarak, tek dereceli sistemlerin ve çok dereceli sistemlerin zaman ortamında yapılan elastik ve inelastik analizlerinden elde edilen sonuçlarından yararlanılarak, yapıların deformasyon taleplerini belirlemede kullanılan ve yakın zaman önce iyileştirilen doğrusal olmayan statik yöntemlerin detaylı incelemeleri de yapılmıştır. Anahtar Kelimeler: Kat arası ötelenme, elastik ve inelastik davranım, itme analizi, yakın mesafe kayıtları, olasılık  Â