Feature based modulation recognition for intrapulse modulations
Darbe içi modülasyonların özniteliklere bağlı olarak tanımlanması
- Tez No: 181067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında darbe içi modülasyonların otomatik olarak tanımlanması için yeni bir metotönerilmiştir. Bu metot, modülasyon tanımlama problemini özniteliklere bağlı bir yaklaşımla elealmaktadır.Modülasyon tipinin tanımlanması için kullanılan öznitelikler Anlık Frekans, Anlık Bant Genişliği, GenlikÜzerindeki Modülasyon Yüzdesi ve Kutu Boyutu ile Bilgi Boyutudur. Anlık Frekans ve Anlık BantGenişliği bilgileri Otoregrasyon Spektrum Modeli kullanılarak elde edilmiştir. Genlik ModülasyonYüzdesi parametresi ile sinyalin genliğindeki değişimin derinliği ifade edilmektedir. Diğer özniteliklerolan Kutu Boyutu ve Bilgi Boyutu bilgileri Fraktal Teori yaklaşımı ile çıkarılmış ve bu bilgilermodülasyonların sinyal şekillerine göre ayrıştırılmasında kullanılmıştır. Fraktal ölçülerle şekli ifadeedilen sinyalin en çok benzediği modülasyon tipini bulabilmek amacıyla, farklı modülasyon tiplerine aitölçülerin bulunduğu bir veritabanı kullanılmıştır. Çıkarılan özniteliklerin hiyerarşik bir akıştakullanılması sonucunda, yeni bir modülasyon tanımlama metodu elde edilmiştir.Önerilen metot farklı modülasyon tiplerindeki çok sayıda sinyal ile test edilmiştir. Bu testler sonucunda,önerilen metodun yüksek gürültülü ortamlarda ve küçük darbe genişlikli sinyallerde bile kabul edilebilirdüzeyde iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.Tez kapsamında geliştirilen uygulama yazılımı (ModulationRecognizer.exe) ve bu yazılımıkullanabilmek için gerekli veritabanı (IMOPDatabase.mdb) tezle birlikte verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a new method for automatic recognition of intrapulse modulations has beenproposed. This new method deals the problem of modulation recognition with a feature-basedapproach.The features used to recognize the modulation type are Instantaneous Frequency, InstantaneousBandwidth, Amplitude Modulation Depth, Box Dimension and Information Dimension. InstantaneousBandwidth and Instantaneous Frequency features are extracted via Autoregressive SpectrumModeling. Amplitude Modulation Depth is used to express the depth of amplitude change on thesignal. The other features, Box Dimension and Information Dimension, are extracted using FractalTheory in order to classify the modulations on signals depending on their shapes. A modulationdatabase is used in association with Fractal Theory to decide on the modulation type of the analyzedsignal, by means of a distance metric among fractal dimensions. Utilizing these features in ahierarchical flow, the new modulation recognition method is achieved.The proposed method has been tested for various intrapulse modulation types. It has been observedthat the method has acceptably good performance even for low SNR cases and for signals with smallPW.The application which is formed in scope of this thesis (Modulation recognizer.exe) and the databasewhich is necessary for the application to correctly operate (IMOPDatabase.mdb) are also submittedwith the thesis.