Structure and activity predictions on mono- and bi-metallic catalysts
Destekli tek ve çift metaller üzerinde yapı ve aktivite tahminleri
  1. Tez No: 181110
  2. Yazar: EBRU ERÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, PROF. DR. ŞİNASİ ELLİALTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, 298-1000K sıcaklık aralığında bulunan, 201, 586, 1289 ve2406 atom içeren, Pt-IB (IB=Ag, Au, Cu) ve PtPd bimetalik katalizörlerininMonte Carlo metoduyla simülasyonlarının yapılmasıdır. Simülasyonlar ikilietkileşim parametrelerinin kullanıldığı koordinasyona bağımlı bir potansiyelmodel temel alınarak gerçekleştirilmiştir.İkili etkileşim parametreleri termodinamik veriler ve klasik termodinamikkarışım kurallarından hesaplanmıştır. Atom yığınlarının denge yapılarıkusursuz bir kübo-oktahedral olarak dikte edilmiştir. Çalışmanın birincikısmında Monte Carlo programını daha önceki çalışmalarla karşılaştırabilmekamacıyla Pt-IB bimetalikleri modellenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise,CO oksidasyonunda katalitik aktivitesi hakkında belli bir görüşkazanabilmemizi sağlaması açısından bimetalik PdPt katalizörlerinin sıcaklıkve atom yığınlarının büyüklüğüne bağlı olarak yüzey kompozisyonlarımodellenmiştir. Düşük sıcaklıklarda katalizör yüzeyinde Pd'un yoğunlaştığıgörülmüştür. Monte Carlo metodu yoluyla bulunan sonuçların yayınlanmışdeneysel sonuçlarla uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Monte Carlo simülasyonu, Bimetalik katalizörler,Pt, Pd, IB metalleri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to simulate Pt-IB (IB=Ag, Au, Cu) and PtPdbimetallic catalysts with Monte Carlo method for 201, 586, 1289, and 2406 atomcontaining clusters in the temperature range between 298-1000K. Thesimulations were based on a coordination-dependent potential model in whichbinary interaction parameters were used. The binary interaction parameterswere determined from the available thermodynamic data and classicalthermodynamics mixing rules. The equilibrium structure of the clusters wasdictated as a perfect cubo-octohedral shape. In the first part of this study, Pt-Ibbimetallics were modelled in order to test the Monte Carlo program against thepreviously published work. In the second part of the study, the surfacecomposition of PtPd bimetallic catalysts as a function of temperature andcluster size were estimated in order to offer further insight to the catalyticactivity for CO oxidation reaction. It was found that at low temperatures Pdsegregation took place on the catalyst. The Monte Carlo predictions were ingood agreement with the published experimental data on the surfacecompositions.KEYWORDS: Monte Carlo simulation, Bimetallic catalysts, Pt, Pd, IB metals.