Hesaplamalı kimya yöntemleri ile bazı platin(II) oksim komplekslerinin moleküler yapısının ve moleküler özelliklerinin araştırılması
The investigation of structural and molecular properties of some platin(II) oxime complexes with computational chemistry methods
- Tez No: 363971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Komplekslerin önemli özelliklerinden birisi biyolojik aktiviteye sahip olmalarıdır. Aktiflikleri metal iyonundan kaynaklanır. Uzun yıllardan beri cis-platin komplekslerinin antikanser aktivitesinin olduğu bilinmektedir. Bu komplekslerin antikanser aktiviteleri hem deneysel hem de teorik olarak incelenmiştir. Bu çalışmada on farklı trans-platin(II) oksim komplekslerinin geometrik yapıları, titreşim spektrumları, elektronik spektrumları ve üç tür kanser hücresine karşı aktiflikleri teorik olarak incelenmiştir. Trans-platin(II) oksim komplekslerinin geometrik yapı parametreleri için en uygun seviyenin HF/CEP-31G olduğu ve merkezi atom çevresinin bozulmuş kare düzlem olduğu bulundu. Sözü edilen komplekslerin titreşim spektrumları için en uygun seviye B3LYP/CEP-31G olarak bulundu. Bu seviye ile komplekslerin titreşim spektrumları hesaplandı. Elektronik spektrumlar TD-HF/CEP-31G seviyesinde hesaplandı. Tek çekirdekli komplekslerin elektronik spektrumlarında bir omuz bir band, iki çekirdekli komplekslerde ise bir band bulundu. Komplekslerin aktifliklerinin öngörülmesi için bazı kuantum kimyasal tanımlayıcılar hesaplandı. Her bir kanser hücresi için kuantum kimyasal tanımlayıcılara bağlı fonksiyonlar türetildi. Her bir kompleks için teorik aktiflikler hesaplandı.
Özet (Çeviri)
One of the important properties of complexes is that they have the biological activity. Biological activities of complexes arise from metal atom. It is known that cis-platinum complexes have anticancer properties for many years. The anticancer properties of cis-platinum complexes have been investigated both experimentally and theoretically. In this study, geometric structures, vibrational spectrum, electronic spectrum and biological activities towards three cancer cell of trans-platinum(II) oxime complexes were investigated as theoretically. For structural parameters of trans-platinum(II) oxime complexes, the best level was found as HF/CEP-31G and geometric structure was found as distorted square planar according to environment of central atom. For vibrational spectrum of mentioned complexes, the best level was found as B3LYP/CEP-31G. The vibrational spectrum of all complexes were calculated at this level. Electronic spectrum of complexes were calculated at TD-HF/CEP-31G level. One shoulder and one band were found for mono-nuclear complexes and one band was found for di-nuclear complexes in their electronic spectrum. Some quantum chemical descriptors were calculated for the predicting of biological activities of complexes. The functions based on quantum chemical descriptors were derived for each cancer cells. Theoretical activities of each complexes were calculated with these functions.