Implementation of concurrent constraint transaction logic and its user interface
Koşut zamanlı kısıt hareket mantığı çizelgesi gerçekleştirmesi ve kullanıcı ara yüzü geliştirilmesi
- Tez No: 181149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ŞENKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez maliyet ve kaynak tahsisine bağlı iş akışlarının modellemesi ve çizelgelenmesi içintanımlanan ve koşut zamanlı kısıt hareket mantığı çizelgesi (KZKHMÇ) adı verilen mantıksalformülleme çatısını gerçekleştirmekte, bu çatı için genişletilebilir ve uygun bir kullanıcı arayüzü geliştirmektedir. KZKHMÇ, maliyet ve kaynak kısıtları içeren işlemler için birçizelgeleme bulma amacıyla koşut hareket mantığını genişletmiş ve Kısıt MantıkProgramlamasına entegre olmuştur. Prolog ve Java platformları entegre edilerek geliştirilensistem, KZKHMÇ tabanlı iş akışları ve çizelgelemeler ihtiva eden iş uygulamaları için temelortam hizmeti sunacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tezdeki gerçekleştirmeler KZKHMÇ'ninsadece geçici ve sebep kısıtları için değil aynı zamanda maliyet ve kaynak tahsisi kısıtlarıgerektiren iş akışların çizelgelemesi için de kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis implements a logical formalism framework called Concurrent ConstraintTransaction Logic (abbr.,CCTR) which was defined for modeling and scheduling ofworkflows under resource allocation and cost constraints and develops an extensible andflexible graphical user interface for the framework. CCTR extends Concurrent TransactionLogic and integrates with Constraint Logic Programming to find the correct scheduling oftasks that involves resource and cost constraints. The developed system, which integratesProlog and Java Platforms, is designed to serve as the basic environment for enterpriseapplications that involves CCTR based workflows and schedulers. Full implementationdescribed in this thesis clearly illustrated that CCTR can be used as a workflow scheduler thatinvolves not only temporal and causal constraints but also resource and cost constraints.