Resource-aware load balancing system with artificial neural networks
Yapay zeka ağları kullanılarak geliştirilmiş kaynak haberdar yük dengeleme sistemi
  1. Tez No: 181148
  2. Yazar: ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. CEVAT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dağıtımlı sistemler populerleştikçe, daha iyi kararlar verebilen verimli yük denge-leme sistemleri geliştirilmelidir. Dağıtımlı bir sistemde yük dengelemeyi zorunlukılan en önemli nedenler farklı çalışma hızlarına ve dış yüklere sahip heterojen yapı-daki bilgisayarlar ve farklı bilgisayarlarda koşan fakat birbirleriyle haberleşen görev-lerdir. Bu tezde, çizge bölümleme and yapay nöral ağlar kullanılarak geliştirilmiş,RALBANN adı verilen bir yük dengeleme yaklaşımı ve yazılımım anlatılacaktır.RALBANN'ın amacı çizge bölümlemeli yük dengeleme algoritmalarının başarılısonuçlarını, yapay nöral ağların verimli karar alma mekanizmasıyla birleştirmektir.Sonuçlar, yük dengelemesi yapmak için yapay nöral ağları kullanmanın çok yararlıolabileceğini gösterdi. Yeterince eğitildikleri zaman, yapay nöral ağlar, daha verimlibir şekilde çizge bölümlemeli yük dengeleme algoritmaları kadar iyi yük dengeleye-bilirler.
Özet (Çeviri)
As the distributed systems becomes popular, efficient load balancing systems takingbetter decisions must be designed. The most important reasons that necessitate loadbalancing in a distributed system are the heterogeneous hosts having different com-puting powers, external loads and the tasks running on different hosts but communi-cating with each other. In this thesis, a load balancing approach, called RALBANN,developed using graph partitioning and artificial neural networks (ANNs) is de-scribed. The aim of RALBANN is to integrate the successful load balancing deci-sions of graph partitioning algorithms with the efficient decision making mechanismof ANNs. The results showed that using ANNs to make efficient load balancing canbe very beneficial. If trained enough, ANNs may load the balance as good as graphpartitioning algorithms more efficiently.