Context sensitive matching of two shapes
İki şeklin bağlama duyarlı karşılaştırılması
- Tez No: 181150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İki şekil arasındaki benzerlik, tipik olarak şekilleri oluşturan yapıtaşlarının özellikleri veuzaysal organizasyonlarının ne kadar uyumlu olduğunu ölçerek hesaplanır. Fakat, buhesaplamalar bağlamdan, örneğin deneylerin yapıldığı tüm şekillerin kümesinden, bağımsızyapılırsa yapıtaşlarına fazla önem atanır ki bu da problematik benzerlik ölçütlerinesebebiyet verebilir. A ve B şekilleri arasındaki benzerlik ölçütünde bağlam bilgisinikullanmanın muhtemel bir yolu, B şeklinin kategori bilgisini hesaplarda kullanmaktır. Buçalışmada, şekiller 1 derinlikli şekil ağaçları olarak betimlenmektedir ve iki şekil arasındakibenzerlik, yaklaşımsal bir ağaç karşılaştırma algoritması ile hesaplanmaktadır. Kategoribilgisi, aynı kategorideki şekil ağaçlarının birleştirilmesi ile yaratılmaktadır ve bu bilgi,sorgulanan bir şekil ve kategorisi bilinen bir şekil arasındaki karşılaştırma işlemine yolgöstermektedir.
Özet (Çeviri)
The similarity between two shapes is typically calculated by measuring how well theproperties and the spatial organization of the primitives forming the shapes agree. But,when this calculations are done independent from the context, i.e. the whole set of shapes inthe experiments, a priori significance to the primitives is assigned, which may causeproblematic similarity measures. A possible way of using context information in similaritymeasure between shape A and shape B is using the category information of shape B incalculations. In this study, shapes are represented as depth-1 shape trees and thedissimilarity between two shapes is computed by using an approximate tree matchingalgorithm. The category information is created as the union of shape trees that are in thesame category and this information guides the matching process between a query shape anda shape whose category is known.