Üriner sistem kalsiyum taşlı hastaların 24 saatlik idrarlarındaki ürat miktarının önemi
  1. Tez No: 18117
  2. Yazar: UFUK ÇAKATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
-31- 6. ÖZET Çalışmamızda 25 üriner sistem kalsiyum taşlı hasta ile, 23 konrol grubunun idrar ürat düzeylerini belirledik. 23 kontrol grubunun idrar ürat düzeyini 599.647-127.926 mg/24 saat olarak saptarken, 25 üriner sistem kalsiyum taşlı hastanın idrar ürat düzeyini ise 788.09-302 mg/24 saat olarak belirledik. Bu değerler istatistiksel olarak karşılaştırıldığında! taşlı olgularda kontrol grubuna göre anlamlı bir yükseklik saptandı. Çalışmamızda ayrıca sağlıklı 11 erkek numunenin idrar ürat düzeyini 634.918-+137.126 mg/24 saat ve sağlıklı 12 kadın numunenin idrar ürat düzeyini 567.316-109.28 mg/24 saat olarak saptadık. Sağlıklı erkeklerin idrarlarındaki ürat düzeyinin, sağlıklı kadınlara oranla, istatistiksel açıdan karşılaştılıdığında anlamlı bir fark saptanmadı. (p oranla istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmadı. (0.20>p>0. 10) Üriner sistem kalsiyum taşlı erkeklerin idrar ürat düzeylerinin, sağlıklı erkeklerin idrar ürat düzeyine oranla istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi. (0.05>p>0.025) Buna karşılık üriner sistem kalsiyum taşlı erkek ve kadınların 24 saatlik idrar ürat düzeyleri istatis tiksel olarak değerlendirildiğinde anlamlı bir fark saptanmadı. (0.40.>p>0.30)-32- Her nekadar literatürde ürik asidin, taş oluşumundaki önemi tartışmalı ise de, gerek literatür inlemelerimizden, gerekse araştırmamızın bulgularını göz önüne aldığımızda ürik asidin idrarla atılımının, üriner sistem kalsiyum taşları nın oluşumunda önemli bir yeri olduğunu belirlediğimizden, üriner sistem kalsiyum taşlı hastaların, 24 saatlik idrarların- daki ürik asid düzeyinin saptanmasının gerekli olduğu görüşün deyiz.
Özet (Çeviri)
-33- SUMMARY In our studies, we determined urine uric acid level of 25 calcium stone formers and 23 normals. 23 Normals uric acid level 599.647-127.926 mg/24 h. was determined, 25 urinary system calcium stone formers uric acid level has been determined 788. 09-302. mg/24 h. When these numbers are compared statisti cally, the stone formers has high levels of urinary uric acid than normals. We determined urinary uric acid level of healthy males 634.918Î137.126 mg/24 h. and 12 healthy women 567.316 -109.28 mg/24 h. When comparing statistically uric acid level of 11 healthy men, to the uric acid level of the 12 healthy women, no statistically significant difference was determined. (pp>0.10) Urinary uric acid levels of calcium stone former men were determined statistically high, comparing to healthy men. Beside this, daily excretion of uric acid of calcium stone former men and women were determined statistically insignificant. (0.40>p>0.30)-34- Nevertheless importance of the uric acid, in the formation of calcium stones is debatible. In ours literature and labo ratory studies, the importance of the uric acid excretion in the formation of the calcium stones has an important point. In conclusion, our study indicates that daily urinary uric acid level should be determined in calcium stone formers.