Using polynomial approximations to discover qualitative models
Nitel modellerin bulunmasında polinom yaklaşıklamalarının kullanılması
  1. Tez No: 181215
  2. Yazar: REHA KAMİL GERÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL CEM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fiziksel bir dizgede değişkenlerin gelecekteki sayısal davranışı o dizge-gs sye ait adi diferansiyel denklem takımı tarafından belirlenir. Bu denklemtakımındaki sayısal büyüklüklerin kaldırılması ile elde edilen nitel diferansiyeluu udenklem sistemi ise adi denklem sisteminin yalnızca yapısını ifade eder. Birnitel denklem sistemi, dizgedeki değişkenlerin davranışlarının üngürülmesinings s o oudeğişkenlerin gelecekteki sayısal değerlerinin bulunmasından daha ünemligs g oolduğu durumlarda şok kullanışlıdır. Nitel denklem sistemleri aynı zamandag c snitel model olarak adlandırılır. Bir nitel modeldeki ilişkiler, değişkenlerdens gsbirisinin değerindeki bir değişimin dizgedeki diğer değişkenleri nasıl etkileye-g gs g gsceğini incelemek işin kullanılabilir. Diğer bir deyişle, nitel modeller diz-g c g sgenin bizce güzlemlenen davranışına neden olan arkaplandaki mekanizmanıno sanlaşılmasına yardımcı olurlar.sNitel modelleri sıfırdan yazmak kolay değildir ve alanında bilgi sahibi birguzman tarafından yapılması gerekir. Nitel modellerin güzlemlerden otomatikoolarak üğrenilmesi daha da zordur ve otomatik üğrenme alanındaki problem-og oglerden bir tanesidir. Tezde bu problemin şüzümüne yünelik olarak LYQUIDco u u oadı verilen bir algoritma ünerilmektedir. Algoritma güzlemlenmiş sayısalo o sürneklerin uzerine polinom eğriler oturtarak ürnekleri oluşturan gerşek fonksi-o ü g o s cyonlara yaklaşıklıklar bulmaktadır; değişkenler arasındaki nitel ilişkilerin bu-s gs slunmasında ise esas ürnekler yerine bu polinomlar kullanılır. LYQUID'inoyazındaki denektaşı problemleri uzerinde başarılı sonuşlar veren, hızlı ves ü s cgürültüye toleransı yüksek olan bir algoritma olduğu güsterilmiştir. Algo-uu u u go sritma, ürneklemenin nasıl yapıldığı ile ilgili kısıtlamaları kaldırmanın ütesindeo g odeğişkenlerin belli zaman aralıklarında ürneklenmediği durumlarda da başarılıgs o g solabilmektedir.1
Özet (Çeviri)
The set of ordinary differential equations (ODE) of a physical system de-termines the precise numerical behavior that will be exhibited in the future.Abstracting an ODE into a qualitative differential equation (QDE) systemremoves all quantities from the equations and leaves only the structure of theequation system intact. However, a QDE is still very useful in anticipatingthe future when the qualitative behavior of the system is important ratherthan the exact numerical solution. Another name for a QDE is a qualitativemodel. Qualitative relationships make up a qualitative model and it is possi-ble to analyze how a change in one of the variables in the system affects theother variables using these relationships. In other words, qualitative modelshelp us understand the underlying mechanism which determines the behaviorthat we observe.Writing qualitative models from scratch is a difficult problem which needsto be done by an intelligent expert with domain specific knowledge. Automat-ing the discovery of qualitative models from observations is a difficult problemof machine learning. Various algorithms have been proposed for the solutionof this problem in the literature. This thesis presents a new algorithm calledLYQUID for the solution of the same problem. The algorithm uses polyno-mials fitted on observed numerical data as approximations to the underlyingreal world functions; discovery of qualitative relationships is then performedover those polynomials rather than the original data samples. LYQUID isshown to be a fast and successful learning algorithm which performs verywell on benchmark models and tolerates high levels of noise. The algorithmnot only relaxes the restrictions over how the data are sampled but it is alsocapable of working with missing data.1