Effect of 3D topographical surfaces for the performance evaluation of wireless sensor networks
3 boyutlu topografik yüzeylerin telsiz algılayıcı ağların performans değerlendirmesine etkisi
- Tez No: 181214
- Danışmanlar: PROF.DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Telsiz algılayıcı ağlar, veri aktarımı ve algılama gibi işlemleri işbirliği içinde gerçekleştirenküçük algılayıcı düğümlerinden oluşur. Algılayıcı ağlar, kolay konumlandırılmaları, kendikendine organize olabilmeleri, düşük maliyetleri ve geniş uygulama alanlarından dolayıyaygınlaşmaktadır. Bahsedilen geniş uygulama alanları, algılayıcı ağların tasarımı sırasındauygulamalara özel bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Ancak literatürde var olançoğu çözüm, bir yandan düzlemsel alanlarda gerçekleşen mesafe tabanlı algılama ve iki boyutlubir haberleşme modelini temel alırken, bir yandan da normalde erişilmez arazilerde gerçekleşenrastgele konumlandırma senaryosunu temel almaktadırlar.Bu çalışma algılayıcı ağlarına gerçekçi bir modelleme ortamı dahil edilmesini içerir.Motivasyonumuz, algılayıcı ağların performans değerlendirmeleri sırasında, topografikdüzlemlerin etkilerinin hesaba katılmaması gibi gerçek dışı varsayımlardır. İşbirliği içindegerçekleşen bir hedef izleme uygulamasına üç boyutlu bir arazi modeli dahil edilmiştir. Algılayıcıağların yapay olarak yaratılmış arazilerdeki performans değerlendirmesinde üç metrik hesabakatılmıştır; hedef takibindeki ortalama hata, haberleşen algılayıcı çifti ve hedefi sezen algılayıcısayısı. Benzetimlerimiz, algılayıcı ağlarının konumlandırılma alanlarına yönelik gerçek dışıvarsayımlardan dolayı, kağıt üstündeki tasarımların ve performans öngörülerinin yanıltıcıolduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A wireless sensor network (WSN) is a self-organizing network, consisting of tiny wirelessnodes which carry out a sensing and transferring task in collaboration. WSNs are getting popularbecause of their ease of deployment, self-organizing capability, low cost and their wide range ofapplications. This wide spectrum of applications raises most of the time application specificresearch problems in WSN protocol stack and algorithm design. However, the performance of themost proposed models in literature, have been evaluated on planar surfaces, assuming a distancebased sensing and 2D freespace communication model, while assuming a random deploymentscheme which commonly takes place in 3D inaccessible terrains.In this thesis, we investigated the problem of incorporating a realistic modelingenvironment into sensor networks. Our motivation has been the non-realistic and contradictiveassumptions in WSN performance evaluations, where the formations of the topographic surfacethat would normally block the communication and sensing task are not taken into account. Weincorporated a 3D terrain model into the performance evaluation of a collaborative target trackingapplication. The evaluation is done on various artificially generated but realistic terrains, on theperformance metrics of mean error which is a measure of tracking accuracy, number ofcommunicating sensor pair and number of detecting sensors. Our simulations show that theperformance predictions could be misleading on the paper design, due to non-realisticassumptions with regards to the WSN deployment region.