VoIP performance in NGEO satellite IP networks with on-board processing capability
Araç-üstü işleme yapabilen yerdurağan olmayan uydu sistemlerinde VoIP başarımı
  1. Tez No: 181216
  2. Yazar: SUZAN BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez şalışmasında, iki katmanlı bir uydu sisteminde, ağın o anki durumu dikkatecs galınarak yapılan yeni bir yünlendirme mekanizması tanıtılmaktadır. Uydu sistem-olerinde, sağlanan servislerin gereksinimlerine ve üzelliklerine güre değişik yürüngede uy-g o o gs oudular kullanılabilir. Yerdurağan uydu (GEO) sistemleri uştan uca 250-270 ms gecikmeg cdeğerlerinden dolayı VoIP (Internet Protokolü uzerinden ses aktarımı) servisleri işing uü celverişli değildir. Alşak yürünge uyduları (LEO) ve orta yürünge uydularından (MEO)s g c ou ouoluşan yerdurağan olmayan uydu (NGEO) sistemleri VoIP uygulamalarının gereksin-s gimlerini karşılayabilirler. Bununla birlikte, LEO ve MEO uydulardan oluşan iki kat-s smanlı bir sistem, tek katmanlı uydu sistemlerinden daha iyi başarım sonuşları vere-s cbilir. Ancak bu sistemlerin dinamik bir topolojiye sahip olmaları ve Dünya uzerindeu üdüzenli bir trafik dağılımının olmaması gibi sebeplerden dolayı, karasal paket tabanlıu gsistemlerde kullanılan yünlendirme protokollerinin kullanılması uygun değildir. ARPQo golarak adlandırılan ünerdiğimiz yünlendirme mekanizması, LEO ve MEO katmanlarıo g ouzerinde yük dağılımı yaparak, bazı ana noktalarda sıkışmanın ünlenmesini ve tümü u g s o uağ uzerindeki kanalların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Ayrıca, gecikme vegü s ggecikmedeki değişime duyarlı olan trafik (VoIP), uydularda kuyruklama gecikmesinigsazaltacak şekilde üncelikli olarak işlenir. Ceşitli benzetim şalışmaları ile, ünerdiğimizs o s şs cs o guyarlamalı yünlendirme mekanizmasının, uyarlamalı olmayan yünlendirme mekaniz-o omalarından daha iyi başarım değerlerine sahip olduğunu ve dolayısı ile VoIP uygula-s g gmaları işin elverişli olduğunu güsterdik.c s g o
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an adaptive routing policy utilizing the real-time network informa-tion of a two-layered satellite network is introduced. In a satellite network, dependingon the requirements and properties of services provided, various kinds of satellites fromdifferent orbits can be employed. Geostationary Earth Orbit (GEO) systems are notsuitable for Voice over Internet Protocol (VoIP) applications due to long end-to-enddelay values about 250-270 ms. Non-Geostationary Earth Orbit (NGEO) systems con-sisting of Low Earth Orbit (LEO) and Medium Earth Orbit (MEO) satellites can satisfythe performance requirements of VoIP applications. Moreover, a two-layered system ofLEOs and MEOs can outperform single plane satellite networks. However, due to thedynamic topology of these networks and nonuniform traffic distribution over the Earth,terrestrial packet based routing algorithms cannot perform well. The proposed routingscheme dubbed as ?Adaptive Routing Protocol for Quality of Service? (ARPQ) pre-vents the congestion on some bottleneck links by distributing the traffic over the entirenetwork. Furthermore, link capacities can be efficiently used. Additionally, delay andjitter sensitive voice traffic is processed in a prioritized way to prevent long queueingdelays. By a set of simulations, we showed that proposed mechanism performs betterthan nonadaptive routing mechanisms and therefore can enable VoIP applications oversatellite networks.