Extending the producer responsibility under legislations: Economic impact of remanufacturing on automotive manufacturers
Üretici sorumluluklarının genişlemesi: Yeniden imalatın otomotiv üreticileri üzerindeki ekonomik etkisi
- Tez No: 181241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN, DOÇ. DR. NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Artan nüfusa ba lı olarak yükselen tüketim, sınırlı kaynakların kullanımıkonusunda ortak bir bilinç olu turmaktadır. Bu sayede, endüstrile mi ülkelerde atıklarınazaltılması konusunda kaygılar artmaktadır. Üreticilerin sorumluluklarını geni leten yasaldüzenlemeler bu tip ülkelerde giderek yaygınla maktadır. Hâl-i hazırda bir çok ülke,üreticileri ürünlerinin bütün ya am çevriminden sorumlu tutan yönetmelikleryayınlanmı tır. Avrupa Birli i'nde bu yönetmelikler otomotiv üreticilerini, mü terileritarafından iade edilen ömrünü tamamlamı araçları geri almaya zorlamaktadır.Bu çalı ma, yeni yasal düzenlemeler ile üreticilerin artan sorumluluklarının etkisiniincelemektedir. Bu kapsamda, bir otomotiv üreticisi üzerinde analizler yapılarak, yenidenimalatın ekonomik olarak üreticiyi nasıl etkiledi i ara tırılmaktadır.Geli tirdi imiz do rusal eniyileme modeli ile, belirli kısıtlar altında kârını eniyileyecek ekilde çalı an bir üreticiyi inceliyoruz. Bu model ile üreticiye, yeniden imalât,kullanılmı araç satı ı, ve bunlar gibi geri dönü üm fonksiyonlarının kombinasyonlarındanolu an sorumluluklar yükleyerek ortaya çıkan de erleri izliyoruz. Modele konu olanüreticinin ömrünü tamamlamı veya kullanılmı ürünleri geri alan, bunları, arasındayeniden imalatın da bulundu u bir takım i lemlerden geçiren karma ık bir yapıyadönü mesinin ekonomik etkilerini görüyoruz. Çalı ma kapsamında, üreticinin de i enrollerinin sayısal sonuçları sayesinde çe itli çıkarımlar elde ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Increasing population and consumption drives a common sense for responsible useof resources. Therefore, waste reduction is becoming a major concern in industrializedcountries. Legislations that extend producers? responsibility are becoming an element ofpublic environmental policy in these countries. Many countries have introducedlegislations giving manufacturers the responsibility for the whole lifecycle of theirproducts. The regulations in countries of the European Union enforce the automotivemanufacturers to take back the vehicles at the end of their useful lives returned by thecustomers.This study concentrates on the impact of the new legislations extending theproducer responsibility on the manufacturers. We analyze the economic effects ofremanufacturing on manufacturers by focusing on an automotive manufacturer. Weconsider a manufacturing, remanufacturing, second hand sales and disposal system with athird party recycler included.Within this concept, we develop a linear program to model a manufacturer thatoperates under given capacity and market constraints and aims to maximize its profit. Withthis model, we are able to analyze the manufacturer by assigning any combination for theremanufacturing, used vehicle sales or recycling functions. We analyze the economicimpact for a manufacturer that takes back the returned products and processes them fordifferent purposes including remanufacturing. Throughout the analysis, we gathernumerical insight about the manufacturer that adds the take-back function under thepressure of the legal regulations.