A new irregular clocked linear feedback shift register based stream cipher 'GO'
Yeni bir düzensiz saat kontrollü doğrusal geri beslemeli kayan saklaç tabanlı dizi tip şifreleyici 'GO'
  1. Tez No: 181240
  2. Yazar: GÖKÇE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dizi tip şifreleyiciler, şifreleme algoritmalarının önemli çesitlerinden biridir.Zamanla değişen şifreleme dönüşümü kullanarak, şifresiz metindeki her bir karakteri (genellikle ikili moddaki basamakları ) şifrelerler. Yüksek periyotlu, yüksek doğrusalkarmaşıklığa ve belirli rasgelelik özelliklerine sahip olmayan çıktı dizileri üreten dizi tipşifreleme algoritmaları güvenlik uygulamalarına uygun değildir. Ayrıca, bir dizi tipşifreleyici algoritması, zaman-bellek ödünleşimi saldırıları, böl-fethet saldırıları, cebirselsaldırılar ve ilinti saldırıları gibi iyi bilinen şifre çözme amaçlı saldırılara karşı iyi birdirenç göstermelidir.Bu tezde, yeni bir şifreleme algoritması olan ?GO? önerilmektedir. GO'nun temelözelliği, çıkış üretirken iki tane gizli yer değiştirme kutusu ve daha güvenli bir anahtardizisi üretmek amacıyla Alternatif kil Arama Üretici (ABSG) elemanı kullanmasıdır. Buyeni şifreleme algoritmasının ürettiği anahtar dizisinin özellikleri ve bazı iyi bilinenkrigtografik saldırılara karşı direnci araştırılmış ve matematiksel ifadelere ve testsonuçlarına dayanılarak bu yeni algoritmanın, temel güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan vebilinen saldırılara karşı iyi direnç gösteren anahtar dizisi çıktıları ürettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stream ciphers are an important class of encryption algorithms. They encryptindividual characters (usually binary digits) of a plaintext message one at a time, using anencryption transformation which varies with time. A stream cipher can not be consideredsuitable for cryptographic applications unless its output sequences have large periods, largelinear complexities, high throughput rate and possess certain randomness properties.Moreover a stream cipher must provide high resistance against well known cryptanalyticattacks such as brute force, time-memory trade-off , correlation, algebraic and divide andconquer attacks.In this thesis, a new stream cipher GO is proposed. The main idea behind GO is thatit uses two secret S-boxes while generating an output and an alternative bit searchgenerator ( ABSG ) component to obtain a more secure keystream. Keystream propertiesof this algorithm and its resistance with respect to some well known cryptographic attacksis investigated. From the mathematical expressions and test results, it is shown that the newalgorithm produces keystream sequences with satisfying basic security requirements andprovide high resistance against currently known styles of attacks.