Computer-aided design of axial gas turbine meter blades
Yatay eksenli gaz türbin sayaç palalarının bilgisayar destekli tasarımı
  1. Tez No: 181242
  2. Yazar: CEM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Belirli performans ozelliklerini sağlayacak gaz türbin sayaşlarının tasarımı genelde,ü g u curetilen prototiplerin deneysel düzeneklerde test edilmesi sonucu yapılır.ü u Halbukideneysel olarak desteklenmiş bir Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği analizi gaz türbins s g usayaş tasarımında harcanan para ve zamanı büyük olşude azaltabilir.c u u ü cüTürbin metrelerin performansını etkileyen en onemli dizayn parametrelerindenu übiri palaların geometrisidir. Palaların geometrisinde birşok değişken tanımlanabilir. Buc gstezde palaların aşısı, pala sayısı ve pala uş toleransı; Fluent gibi Hesaplamalı Akışkanlarc c sDinamiği araşlarıyla elde edilen sonuşlar dikkate alınarak incelenmiştir.g c c s˙Ilk olarak pala aşısı ve sayısı değişken alınarak değişik dizayn yaklaşımları kul-c gs gs slanılıp bir pala şekli seşilmiştir. Sonrasında seşilen pala şekli, pala uş toleransı ves c s c s cpala arka uş şekli dikkate alınarak geliştirilmiş ve elde edilen türbin sayacının farklıcs s s uReynolds sayıları işin linearizasyonu yapılmıstır.cGaz türbin sayaş palalarının tasarımına yünelik, kullanıcı arayüzüne sahip, Opt-u c o uuGTM3D isimli, Fluent ve Gambit'i yünetebilen bir Matlab bilgisayar kodu yazılmıştır.o sAkıştan dolayı oluşan torkla dünen katıları işeren problemlerde şokca istenen bir metods s o c cbu programa adapte edilmiş ve büylece sabit akış debilerinde aşısal hızı bulmak işin Flu-s o s c cent'teki moment katsayısı dışardan yakınsatılmıştır. Geometriyi oluşturmak, gridleres s sbülmek, sonrasında elde edilen sonucu Fluent'te calıştırmak OptGTM3D tarafındano şsbelli geometriler işin otomatik olarak yapılmaktadır. Geometri tek bir pala etrafındachacim olarak Gambit'te modellenip, hesaplama zamanını azaltmak işin Fluent'te Mul-ctiple Rotating Reference Frame modeliyle calıştırılmaktadır.şs
Özet (Çeviri)
Designing a gas turbine meter (GTM) to maintain certain levels of performancefeatures is usually done by manufacturing and testing prototypes in experimental set-ups. However an experimentally supported Computational Fluid Dynamics (CFD)analysis may drastically reduce the cost and time in the design process of GTMs.One of the most important design parameters effecting the performance of GTMsis the blade geometry. Many variables may be defined in the geometry of the blades.Blade pitch angle, number of blades and the tip clearance are the three essential designvariables studied in this thesis considering the results from CFD tools such as Fluent.Firstly blade pitch angle and number of blades are taken as design variables fordifferent design approaches. Then the chosen blade shape is improved regarding thetip clearance and trailing edge shape; afterwards the final GTM is linearized accordingto the different Reynolds numbers.OptGTM3D, which is a user-interface Matlab computer program capable of com-manding Gambit and Fluent for GTM blade design, is written. A methodology whichis also quite demanding in problems involving rotating parts and flow induced torque, isadapted into this program for externally converging the moment coefficient in Fluent tofind the angular speed for specified flow rates. Producing geometry and mesh, runningit in Fluent is automatically done through OptGTM3D for the specified geometries.The geometry is generated as a volume around one blade in Gambit and run in Fluentby making use of Multiple Rotating Reference Frame to save computational time.