Design and simulation of a mobile tour-guide robot for museum guidence
Müzelerde tur rehberi olarak kullanılabilecek otonom hareketli bir robot tasarımı ve benzetimi
  1. Tez No: 181244
  2. Yazar: SERDAR SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, müzelerde tur rehberi olarak, gelen ziyaretçilere yön gösterebilen,onlarla konuşabilen, sergilenen eserler hakkında bilgi verebilen, otonom, hareketli,sosyal, bir robot için gerekli donanım ve yazılımın tasarımını yapmak ve yapılan butasarım doğrultusunda üç boyutlu benzetimi gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Butasarım olabildiğince gerçekçi olmalı, robotun sahip olması gereken hareketmekanizması, algılıyıcıları, aküsü, motorları, vücut yapısı, kontrol mimarisi, robotunyapması gerekenler doğrultusunda, ortaya konmalıdır ve bunların uygunluğu testedilmelidir. Üretici firmaların yayınladığı bilgiler doğrultusunda tasarımı yapılanrobotun kontrolü için tepkisel robot mimarisi ve bulanık mantık kullanılmıştır. Dörtfarklı davranış, hedefe yönelme, engelden sakınma, insanla konuşma ve takipçileriyönlendirme davranışları tanımlanmış ve üç boyutlu modellenen ortamda testedilmiş, yapılan tasarımın ve geliştirilen kontrol programının yeterli olduğugösterilmiştir. Test ortamı için gerçek müze ortamı ve çoklu etmenlerinmodellenmeside yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at building a realistic design of a fully autonomous socialmobile robot act as a tour guide to the visitors in museums and that can giveinformation about the museum and the exhibits. It should define all the parts robotneed such as locomotion mechanism, sensors, batteries, motors, body, controlalgorithms and methods required to accomplish its objective. Three dimensionalmodeling of the robot according to this design, building a virtual museum anddynamic agents, based on a real museum, in a simulation environment for furtherresearch and progress are also accomplished. Also, to verify the design, a fuzzycontroller based on a layered behavior-based approach, has developed to control therobot. The behaviors used by the robot include going to target point, avoidingobstacle, avoiding human in front of it by speaking and waiting the visitors behindwho are following him.