Energy saving routing protocols in wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağlarında enerji tasarrufu sağlayan yönlendirme protokolleri
  1. Tez No: 181245
  2. Yazar: ORHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kablosuz iletişim ve elektronik teknolojilerindeki gelişmeler düşük masraflıkablosuz algılayıcı ağların yapımına imkan tanıdı. Algılayıcı ağların sağlık, askeri, ev vetarım, çevresel izleme gibi birçok uygulama alanı vardır. Algılayıcılar ucuz olmak zorundaolduklarından kısıtlı pil kaynakları vardır ve algılayıcı ağın çalışma ömrü büyük ölçüdeenerji tasarrufuna bağımlıdır. Uygun yönlendirme protokolleri tasarımlamak, enerjitasarrufu yapmanın etkin bir yoludur. Bu yüksek lisans tezinde, özellikle çok sayıdaalgılayıcı içeren ağlar için klasik yönlendirme protokollerine göre daha çok enerji tasarrufuyapıp ağ ömrünü uzatan yönlendirme protokolleri önerip detaylandıracağız.
Özet (Çeviri)
Developments in wireless communications and electronics have made designinglow-cost sensor networks possible. The sensor networks have many application areas suchas health, military, home, agriculture, environmental. Because each sensor has to be low-cost, they have very limited battery and lifetime of the network depends heavily on savingenergy. One way of saving energy is designing appropriate routing protocols. In this thesis,we propose some new routing protocols that save more energy and increase the networklifetime comparing to the classical protocols especially in networks with a large number ofsensors.