Grey prediction based control of a non-linear liquid level system using PID type fuzzy controller
Non-lineer sıvı seviye sisteminin gri öngörüsel temelli PID tipi bulanık denetleyici ile denetimi
  1. Tez No: 181243
  2. Yazar: ERDAL KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKYAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, üngürüsel yeteneğe sahip, gri sistem teorisi tabanlı bulanık PID denet-o ou gleyici ünermektedir. Bulanık denetim teorisi ve gri sistem teorisi bütünüyle farklıo uu umatematiksel temellere sahip olmalarına rağmen, her iki teori de kesin olmayan bilgiylegilgilenmektedir. Bu tezde, her iki teorinin de kısa aşıklamaları verilmiş ve başarımları,c s snonlineer bir sıvı seviye kontrol düzeneği uzerinde karşılaştırılmıştır. Geliştirilen griu gü ss s smodel birşok farklı durumda sınanmış ve ünerilen gri bulanık PID denetleyicinin dahac s oiyi kendini uyarlama yeteneğine sahip olduğu güsterilmiştir. Benzetim sonuşları onerileng go s c üdenetleyicinin, nonlineer bir sistemi düşuk bir aşımla ve kalıcı hal hatası olmaksızınus ü sühassas bir şekilde kontrol edebildiğini güstermiştir. Onerilen denetleyici, süz konusus g o s oyünlerden, geleneksel denetleyicilerden daha iyi başarım elde etmiştir. Bu tezin biro s sdiğer amacı da gri sistem teorisi ve gri ongürüsel temelli kontrolürler hakkında hakkındag ü ou ogenel bir bilgi birikimi sağlamaktır. Gri sistem teorisinin genel kavramları ve matem-gatiksel temelleri yalın bir şekilde aşıklanmıştır.s c s
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a grey system theory based fuzzy PID controller that hasa prediction capability. Although fuzzy control theory and grey system theory havecompletely different mathematical basics, both deal with uncertain information. Inthe thesis, a short description of both are given and their performance are comparedon a non-linear liquid level control system. The grey model developed is examinedunder several different conditions and it is shown that the proposed grey fuzzy PIDcontroller has better self-adapting characteristics. The simulation results indicate thatthe proposed controller has the ability to control the non-linear system accurately witha little amount of overshoot and with no steady-state error. It has, in these respects,better performance than the conventional controllers. The thesis is also intended toserve as a first reading on grey system theory and grey prediction based controllers.The fundamental concepts and mathematical basics of grey system theory are thereforeexplained in simple terms.