Synthesis and interfacial properties of organosilane derivative of acrylated soybean oil
Akrilatlanmış soya yağının organosilan türevinin sentezi ve arayüzey özellikleri
  1. Tez No: 181246
  2. Yazar: SEMRA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Akrilatlanmış Epokside Soya Yağı (AESO) ve 3-Aminopropilretoksisilan'un Michael reaksiyonu yolu ile silanlanmış AkrilatlanmışEpokside Soya Yağı sentezlenmiştir. Silanlanmış-AESO'nun karakterizasyonu NMRspektroskopi kullanılarak yapılmıştır. Silanlanmış-AESO serbest radikal başlatıcı benzoilperoksit ile polimerize edilmiştir. Silanlanmış-AESO homopolimeri FTIR spektroskopikullanarak karakterize edilmiştir. Silanlanmış-AESO homopolimerinin, nem kürü sonrasıve 48 saat yüzde 92 rutubetli ortama maruz kalması sonucunda adezyon kuvvetindekideğişim ASTM 4541 çekme adezyon standart testine göre analiz edilmiştir. Nem kürüsonrası adezyon kuvvetinde ortalama sekiz kat artış gözlemlenmiştir. Rutubetli ortamamaruz bırakılan homopolimerin adezyon kuvveti yüzde 15 azalmıştır. Silanlanmış-AESO,stiren ile 1:1 oranında kopolimerize edilmiştir. Radikal başlatıcı olarak 2,2'-azobis(isobutironitril) (AIBN) kullanılmıştır. Nem kürü sonrası çapraz bağlardaki artışınsilanlanmış-AESO stiren kopolimeri üzerindeki etkisi dinamik mekanik analiz (DMA),diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC),termal gravimetrik analiz (TGA), çözücüde şişmeve yüzey sertliği yöntemleri ile incelenmiştir. Nem kürü sonrası, çapraz bağlardaki artışabağlı olarak depolama modülünde yaklaşık olarak yüzde 35'lik bir artış gözlenmiştir. Tan δeğrileri ve yüzey sertliği deneylerinin sonuçlarına göre, silanlanmış-AESO stirenkopolimerinin çapraz bağlarda heterojen morfoloji göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study silanized Acrylated Epoxidized Soybean Oil (AESO), a multifunctionalmonomer was synthesized by reacting Acrylated Epoxidized Soybean Oil with3-Aminopropyltriethoxysilane via Michael Addition Reaction. The characterization ofsilanized-AESO was done by NMR spectroscopy. Homopolymer of silanized-AESO wassynthesized by using benzoyl peroxide as radical initiator. The silanized-AESOhomopolymer was characterized by IR spectroscopy. Improvements in the adhesion uponmoisture cure and the effect of prolonged exposure to moisture on interfacial bonding onglass surface of silanized-AESO homopolymer were analyzed according to standardASTM D 4541 Pull-Off Adhesion Test. After moisture curing process, an approximate ofeight fold improvement was observed in the adhesion strength. Prolonged exposure tohumidity for 48 hours caused to approximately 15 per cent decrease in the adhesionstrength. Silanized-AESO was copolymerized with styrene in 1:1 weight ratio via radicalpolymerization. 2,2?-azobis(isobutyronitrile) (AIBN) was used as radical initiator. Theeffect of increased crosslink density upon moisture cure on the mechanical properties ofsilanized-AESO-styrene copolymer was analyzed by DMA (Dynamic MechanicalAnalysis), DSC (Differential Scanning Calorimetry),TGA (Thermal Gravimetric Analysis),swelling, and surface hardness tests. Upon moisture cure 35 per cent improvement wasobserved in the storage modulus due to the increase in the crosslink density. According totan δ curves and surface hardness tests, silanized-AESO-styrene copolymer showsheterogeneous morphology in crosslinked areas.