Syntheses and characterization of polymeric nanocomposites preperad by in-situ photopolymerization
İn-situ fotopolimerizasyon yöntemi ile hazırlanan polimerik nanokompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 181255
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN NUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu projede, aynı zamanda bir interkelant olarakta davranan bir fotobaşlatıcıkullanarak polimer-kil nanokompozitlerinin sentezi amaçlandı. Bu motivasyonla,polimetilmetakrilat (PMMA) nanokompozitlerinin in-situ sentezi, organofilikmontmorillonit kili (MMT) kullanılarak fotopolimerizasyon ile gerçekleştirildi. lk olarak,MMT kili, uygun bir interkelant ve foto-başlatıcı olan N-fenaçil, N,N-dimetillanilinyumhekzaflorofosfat (PDA) ile iyon değişimine uğratıldı. Daha sonra bu modifiye kilmetilmetakrilat (MMA) monomerinin içine farklı yükleme derecelerinde dağıtılarak in-situfotopolimerizasyon gerçekleştirildi. Modifiye kilden (MC) elde edilen nanokompozitlerinikisi olan, % 3 MC kullanılarak sentezlenen PMMA nanokompozitinin (PMMA-3%MC)ve % 5 MC kullanılarak sentezlenen PMMA nanokompozitinin (PMMA-5%MC), MMTtabakalarının arasındaki mesafenin sırasıyla 3.37 Ã ve 3.63 Ã artmasına sebep olduğubulundu. Bununla beraber, % 1 MC kullanılarak sentezlenen PMMA nanokompozitinin(PMMA-1%MC) X-ışınları difraktogramlarındaki d001 yansıtmasının yokluğu ile bukompozitin tamamıyla eksfoliye bir yapıya sahip olduğu sonucuna varıldı. Fotobaşlatıcınıninterkelasyon özelliği ve eksfoliye nanokompozitlerin yapısı, XRD ve TEM ile kanıtlandı.Termal özellikler, DSC ve TGA kullanılarak incelendi. Eksfoliye yapıya sahipnanokompozitin en yüksek camsı geçiş sıcaklığına (Tg) ve en iyi termal kararlılığa sahipolduğu görüldü. Elde edilen nanokompozitlerin eksfoliasyon-interkelasyon morfolojileriSEM ile de incelendi ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this project, the objective was to synthesize a nanocomposite with aphotoinitiator acting intercalent. With this motivation, in-situ syntheses of poly(methylmethacrylate) (PMMA) nanocomposites by photopolymerization using organophilicmontmorillonite (MMT) as the layered clay, is reported. MMT clay was ion-exchangedwith N-phenacyl, N,N-dimethylanilinium hexafluoro phosphate (PDA) which acts as bothsuitable intercalent and photoinitiator. The modified clay (MC) was then dispersed inmethyl methacrylate (MMA) monomer in different loading degrees to carry out the in-situphotopolymerization. Two of the resulting nanocomposites obtained from the MC, thePMMA nanocomposite which was synthesized by using 3 % MC (PMMA-3%MC) and thePMMA nanocomposite which was synthesized by using 5 % MC (PMMA-5%MC) werefound to result in a further increase in the d-spacings of the MMT layers at the value of3.37 Ã and 3.63 Ã , respectively. On the other hand, for the PMMA nanocomposite whichwas synthesized by using 1 % MC (PMMA-1%MC), no d001 reflection was observed in theXRD patterns indicating complete exfoliated structure. It was also proved that PDA wasorganophilic enough to allow polymerization between clay layers. Intercalation ability ofthe photoinitiator and exfoliated nanocomposite structures were proved by both XRD andTEM. It was seen that even with 1 % degree of loading, the desired exfoliation wasreached. Thermal properties were studied by using DSC and TGA. It was observed that thenanocomposite with exfoliated structure had the highest glass transition temperature (Tg)and thermal stability. Exfoliation-intercalation morphology of the resultant polymericnanocomposites was also examined by using SEM and the results were discussed.