Revenue management with dynamic pricing in competitive market
Rekabet ortamında dinamik fiyatlandırma ile getiri yönetimi
  1. Tez No: 181254
  2. Yazar: EZGİ ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu şalışmada, sezonluk bir urünün dinamik programlama kullanarak analitikcs üu uolarak fiyatlandırılması, en uygun politika ve hedef fonksiyonun bazı yapısal üzelliklerioincelenmiştir. Satıcının urünlerinin fiyatlarını, kesikli ve sonlu bir zamanda rekabets üudikkate alındığında, elindeki stokuna ve satış işin kalan zamanına bağlı olarak di-g sc gnamik fiyatlandırması uzerinde şalışılmıştır. Müşterilerin rezervasyon fiyatlarının nor-ü cs s usmal dağılım, taleplerin Bernoulli dağılımı ile lamda olasılıkla olduğu varsayıldığındag g g gdeğer fonksiyonu yazılmıştır. Müşteri geldiği taktirde, eğer sunulan urün fiyatı kendig s us g g üurezervasyon fiyatından düşukse ya bir birim urünü alır yada daha uygun bir fiyatıus ü üu ubeklemek uzere urünü almaz. Bazı müşteriler almış oldukları bir birim urünü Binomü üu u us s üu u˙dağılıma güre iade edip tam para iadesi isteyebilirler. Iade olan urün sezon bitinceyeg o üuüuukadar gelecek olan müşterilere tekrar satılabilir. Urünün fiyatı satış süresi bitinc-us sueye kadar beklenen toplam geliri maksimize etmek, yeni talepleri karşılamak ve den-sgelemek işin dinamik olarak ayarlanmalıdır. Hedef fonksiyonun şeşitli parametrelerec csduyarlılığını incelemek, rekabet ortamında ve tekel pazarda tam para iadesi olduğug gvarsayıldığında farklı talep, fiyat duyarlılığı, iptal olasılığı ve başlangış stok miktar-g g g s clarında beklenen getiriyi maksimize etmek işin bazı nümerik şozümler yapılmıştır.c u cü u sLitaretürde basılı olan şalışmaların şoğunluğu pazarın tekel olduğunu varsayar. Matem-u cs cg g gatiksel şüzümlerimiz rekabet ve yapılan iadenin dikkate alınması gereken konular olduğunuco u gve beklenen getiriyi ne şekilde etkilediğini güsterir.s g o
Özet (Çeviri)
In this study, we formulate the seasonal product-pricing problem as a dynamicprogramming model analytically and discuss some structural properties of the opti-mal policy and the optimal value function. We consider discrete time dynamic pricingmodel where a seller needs to sell multiple items over a finite time horizon when thefirms adjust their prices in accordance with the competition, on hand inventory and thetime remaining in both monopolistic and oligopolistic market environment. Demandsare Bernoulli process with probability lambda; for cases in which customer reservationprices follow normal distribution, we derive the optimal policy in a closed form. Uponarrival, a customer either purchases one unit of item if the posted price is lower thanhis/her reservation price, or leaves empty-handed and maybe wait for an appropriateposted price. After purchasing the item, some of the customers, who have bought anitem, will return one unit of the item to the seller with binomial distribution for a fullrefund. We assume that a returned item can be resold to the future customers. Theproduct?s price needs to be adjusted dynamically to incorporate new demand informa-tion, to balance supply with demand over the sale horizon in order to maximize theexpected total revenue when the sale horizon ends. We conduct numerical studies todevelop insights on the sensitivity of the optimal policies to the various probabilityparameters and to evaluate the performance of expected revenue function under dif-ferent arrival probability, price coefficient, cancelation probability and initial inventorylevels in both monopolistic and oligopolistic market with full refund. The majority ofresearch published in the literature, assumes that the market is monopolistic. Our nu-merical results show that, competition and cancelation are important issues to considerthat affects the expected revenue.