Object-oriented design and implementation of distributed rule engines
Nesne tabanlı dağıtık kural motorları tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 181270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, büyük ölçekli kural tabanlı programlama problemlerinin modellemesürecine katkıda bulunacak yeni bir nesne tabanlı dağıtık kural motorları yöntemisunulmuş ve bunu destekleyen bir yazılım, ICRON, kısmi olarak geliştirilmiştir.Literatürde bugüne kadar hiçbir nesne tabanlı kural motoru bulunmamaktadır çünkü kuralve bilgi ifadelerinde lojik dilini kullanmaktadırlar. Varolan kural motorları iş kurallarınıkontrol etmekte ve onları uygulamaktadırlar. Bununla birlikte, varolan kural motorlarıözellikle esneklik ve iş kurallarının dağıtık iş motorlarında yeniden kullanımı yönündeartan dağıtık yazılım sistemleri desteğinden tipik olarak yoksun bulunmaktadırlar. Daha daönemlisi, eşsiz nesne tabanlı dağıtık kural motorları yöntemi ile birlikte sunulanmodelleme sisteminin nesne tabanlı mimarisi kural motorları sistemlerinin modellemesürecine pek çok yenilik getirmektedir: lojik dilinin nesne tabanlı grafiksel modellemediline çevrilmesi; kural tabanlı problemlerin yüksek düzeyde algoritmik modellenmesi;algoritmaları Koşul-Eylem kuralları ekleyerek genişletme; yazılım kodu yazmadanprobleme özgü algoritma geliştirme; algoritma modellerine dönüşebilen algoritmamodelleri; merkezi kural motorunda çözümün mümkün olmadığı ve çok büyük ölçeklikural tabanlı problemlerin dağıtık modelleme ortamında çözümü ve bu büyük ölçekliproblemin çözümü için dağıtık kural motorları için işbirliği ortamı ve iletişim yöntemleritasarlama. Yeni kavramsal yapı ve ICRON, getirdikleri yeniliklerle, günümüz işdünyasının ihtiyaçlarına cevap vermede pazardaki en ümit verici dağıtık kural motorlarısistemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, a new distributed rule engines paradigm based on object orientation isproposed and a tool partially implemented to support the new paradigm, ICRON, isintroduced in order to address the modeling process of large scale rule based programmingproblems. No object oriented distributed rule engines architecture as a whole is presentedto this date in the literature because they use logic language as a part in their rule and factdefinitions. Current business rule engines manage and execute business rules. However,they typically lack support for increasingly distributed software systems, in particular, withrespect to flexibility and reuse of business rules across distributed rule engines. Moreimportantly, the object oriented architecture of the proposed system together with theunique object oriented distributed rule engines paradigm provides several novelties in themodeling process of rule engines systems such as translation of logic language to objectoriented graphical modeling language, providing a high level, algorithmic modeling of rulebased problems, extending algorithms by adding Condition-Action (CA) rules, problemspecific algorithm developments without writing codes, algorithm models that translatesinto other algorithm models, solving very large scale rule based problems in a distributedmodeling environment that is not possible to solve in a central rule engine and designing acollaboration environment and communication methods for distributed rule engines tosolve this large scale problem. With the novelties that they bring, the new conceptualframework and ICRON constitute the most promising distributed rule engines system inthe market to answer the current business requirements.